Burun Ameliyatı Sonrası Aşırı Şişkinliğe Dikkat!

Yüzümüzün tam ortasında yer alan ve bu yönü ile de yüz estetiğimiz çok büyük ölçüde etkileyen burnumuz eğer estetik açıdan olumsuz fiziksel özelliklere sahip ise burun estetiği ameliyatını tercih edebiliriz.

Artık oldukça yaygınlaşan ve çok sayıda ünlünün de tercih ettiği burun estetiği operasyonu oldukça hassas bir uygulamadır ve sonrasında operasyonu geçiren kişinin dikkat etmesi gereken birçok unsur vardır. Bunları burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye sıralayacak olursak:

I-ŞİŞLİK

Burun operasyon sonrasında, iyileşme sürecine göreceğinden çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılması doğaldır. Burunda şişlik meydana gelecektir ve bu şişlik genel olarak 1-2 hafta içerisinde kaybolacaktır. Ancak burun ucunda meydana gelen ödem ve iyileşme süreci kişinin rejenerasyon yapısına bağlı olarak biraz daha geç iyileşebilir. Genel olarak 4 hafta içerisinde bu şişliğinde geçmesi beklenir ancak süre eğer daha uzun olur ve şişlik ağrılı olarak devam ederse, uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.

II-FİZİKSEL TEMAS VE UYKU

Eğer operasyon sonrası herhangi bir deformasyona neden olmak istemiyorsanız o halde burun estetiği ameliyatı sonrası burun bölgesine fiziksel teması en aza indirmelisiniz. Ağır spor faaliyetlerinden ve fiziksel temas gerektiren spor faaliyetlerinden en az 3 ay süre ile uzak durulması gerekir. Uyku anında burnu fiziksel temasa maruz bırakmamak için sırt üstü yatılmalıdır ve bu pozisyonu sabitlemek için bir nebze dik yatmakta fayda vardır. Fazladan bir yastık yardımı ile bu duruşu sağlayabilirsiniz.

III-DİŞ FIRÇALAMA, SAÇ TARAMA

Kişisel bakımınızı korumak için estetik operasyon sonrası dişlerinizi fırçalayabilir, saçlarınızı tarayabilirsiniz ancak bu uygulamaları yaparken mümkün olan en ince fırça uçlarını tercih etmeli ve en az sarsıntıyı yaratmalısınız.

IV-ALKOL VE SİGARA

Sigaranın ve alkolün cilt rejenerasyonu için olumsuz etkileri kanıtlanmıştır. Eğer estetik operasyon öncesinde sigara kullanıyorsanız, operasyon sonrasında sigarayı bırakmanız önerilir. Aksi takdirde iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilirsiniz.

V-SABIR

Operasyonun gerçekleşmesinden sonra takip eden 4 ay içerisinde burnun yeni yapısı oturaklı hale gelmeye başlar ve iyileşme süreci %90’a kadar tamamlanır. Bu aşamadan sonra ise 12 aya kadar burun kalıcı yapısına ulaşır. Bu sürede ise sabırlı olunmalı, temastan kaçınmalı ve ağır işlerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda sabırlı olup, stresten de kaçınmalısınız.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim