El, Ayak ve Koltuk Altı Fazla Terleme Tedavisi

Vücut bölgesindeki terlemeler içinde özellikle el terlemesi çok popüler bir rahatsızlıktır.

El, Ayak ve Koltuk Altı Terlemesinin Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Buna yönelik popüler metotlardan ETS cerrahisi uygulanmaktadır. Bu tedavinin dışında bu bölgeye botoks uygulaması da gerçekleştirilebilmektedir. Bunların dışında ise son gelişme olarak, lazer cerrahisi yapılabilir.

Göğüs cerrahlarının uyguladığı bu işlemde hem genel anestezi altında olması hem de ameliyat sırasında bizim akciğerlerimiz den birinin suni olarak söndürülmesi, ameliyatı çok riskli hale getiriyor ve ameliyat sonrasında ortaya çıkan başka yerlerimizde ki terlemenin artması hastaları çok zor duruma sokmaktadır.

Botoks işlemine gelince, botoks çok güzel bir çözümdür. Botoks hem genel anestezi altında hem de lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Fakat botoksun çözümü geçicidir kalıcı değildir.

El, Ayak ve Koltuk Altı Terlemesini Yaşayan Hastalara Önerilen Tedavi 

Genel anlamda hastaların şikayetlerinden, ETS cerrahisi geçirmiş hastaların şikayetlerinden şunu anlayabiliriz ki; botoks ve aynı zamanda ETS ameliyatı istemeyen bir çok hasta mevcuttur. Bizde bu hastalarımız için lazer cerrahisini uygun görüyoruz.

El, Ayak ve Koltuk Altı Terlemesinde Kullanılan Lazer Tedavisi Bildiğimiz Lazer Uygulamalarından mıdır?

Lazer cerrahi bildiğimiz gibi normal dışarıdan cilde uygulanılan bir tedavi yöntemi değildir.

El, Ayak ve Koltuk Altı Terlemesinde Kullanılan Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bu işlem uzun ve ince demirlerle, cildin altına geçirilip cilde yakın bölgede, yani dermis tabakasını yakarak buradaki ter bezlerini harab olmasına destrüksiyonuna yol açan bir yöntemdir.

El, Ayak ve Koltuk Altı Terlemesinde Kullanılan Lazer Tedavisini Hastalarınıza Öneriyor musunuz?

Bu yöntemi hastalarımıza öneriyoruz. Çünkü işlem genel anestezi altında uygulanabildiği gibi lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Lazer tedavisiyle çözüm üretebiliriz ve bu yüzden önerimiz hastalarımızın hayatını riske atacak ameliyatlardan uzaklaşıp biraz daha lokal kontrolü sağlayan ameliyatlara yönelmektir.

El, Ayak ve Koltuk Altı Terlemesinde Kullanılan Lazer Tedavisini Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tabi ameliyatı gerçekleştirirken çok dikkatli olmak lazım. Lokal kontrolümüzün çok sağlam olduğu bir ameliyat olması gerekli. Çünkü, çalıştığımız bölge dar bir alan. Bu dar alanda çalışmamız bize büyük bir dezavantajlar getiriyor. Kontrolümüzün sağlam olmadığı bölgelerde hastalarda duyu kaybından tutun, parmağın kaybına neden olabilecek yelpazede komplikasyon oluşuyor. İşlemlerimizi gerçekleştirirken el bölgesinin anatomisine sahip olan cerrahlar tarafından yapılması önerilir.

Bende bir plastik cerrahi uzmanı olarak, aynı zamanda bir el cerrahisi uzmanı olaraktan bu ameliyatı gerçekleştiriyorum ve hastalarımıza bu ameliyatı güvenle sunabiliyoruz.

Lazerle Fazla Terleme Tedavisi Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Bu ameliyat vücudun her bölgesine uygulanabilen bir ameliyattır. Bazı hassas bölgelerde uygulanması belki bir sorun yaratabilir. Mesela, bir yüz bölgesine uygulanması belki bir miktar sorun olabilir ama bunun dışında, vücuttaki herhangi bir bölgeye uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Bu ameliyat el bölgesine, ayak bölgesine ve koltuk altı bölgesine uygulanabilmektedir. Zaten koltuk altına uygulanması çok popülerdi ama el ve ayak bölgesi dokunulmayan bir bölge olarak kalıyor. Bir kader olarak kalıyor insanların aklında, oysa ki bu kolaylıkla çözülebilir.

Fazla Terleme Lazer Tedavisinin Etkisi Kalıcı mıdır? Terlemenin Tamamen Durması Zararlı Değil mi?

Evet, hastamız %90 oranında kalıcı olarak terleme problemine veda ediyor. El terlemesi tamamen 0′ a inmiyor fakat %90 oranında azalabiliyor. Yani hücreleri tamamen harab etmiyoruz hücrelerin bir kısmını bırakıyoruz. Normal olarak elimizde bir miktar terlemenin olması gerekir ki, ellerimizde çatlaklardan ve kuruluklardan dolayı travmalar ortaya çıkmasın.

Fazla Terleme için Lazer Tedavisi Operasyonu Ne Kadar Vakit Almaktadır?

Ameliyatımız yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Fazla terleme için Lazer Tedavisi Operasyonu Sonrasında Hangi Komplikasyonlar Görülebilir?

Ameliyat sonrasında ellerde şişlik oluşur. Çünkü, lazer tedavisinde olduğu gibi kapalı bir alanda cerrahi tedavi yapıyorsanız ve ellere sıvı verildiği için bir miktar şişlik oluşuyor. Bu şişlik kalıcı değildir geçicidir. Yaklaşık 2 gün sonra şişlik tamamen geçiyor.

Fazla Terleme için Lazer Tedavisi Operasyonu Sonrasında Kaç Gün Sonra İş Hayatına Dönülebilir?

Hastalarımız aynı gün normal hayatlarına kolaylıkla geri dönebilirler.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim