Jinekomasti (Erkekte Meme Küçültme) Ameliyatı Nedir?

Erkeklerde memenin olması gereken boyutundan daha büyük olması durumlarında meme küçültme ameliyatı olarak bilinen jinekomasti ameliyatı yapılmaktadır. Bu sayede fazla gelişmiş ve çok genişlemiş olan memelerin küçültülmesi ve doğal formuna kavuşması sağlanmaktadır. Her yaştan erkekte görülebilen meme büyümesi durumu yaygın olarak da görülmektedir. Erkeklere kadınsı bir görünüm vermesinden dolayı bu görüntü erkekler için rahatsızlık verici durumda olmaktadır.

Bu meme büyümesi olayının kendiliğinden geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Mutlaka jinekomasti tedavisi yapılmalıdır. Meme büyümesi yaşayan erkeklerin psikolojileri de olumsuz olarak etkilenmesinden dolayı mutlaka cerrahi müdahale önerilmesi gerekmektedir. Göğüs küçültme ameliyatları günümüz teknolojisi sayesinde pek çok klinikte kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu problemi önleyebilmek ve erkek hastaların kendilerini çok daha iyi hissedebilmesi adına uzman doktorlar başarılı cerrahi müdahaleler yapmaktadır. Özellikle ergenlik sırasında oluşabilen jinekomasti nasıl anlaşılır? Ergenlik sırasında memelerin hormon değişimleri ile büyümesi normal karşılanmaktadır. Zaman içerisinde bu durum ortadan kalkmaktadır. Ama jinekomasti durumunun kalıcı olanları da bulunmaktadır. Kalıcı olması durumunda ise jinekomasti ameliyatı uygulaması yapılabilmektedir.

Meme büyüme durumlarının tek memede ya da çift memede görülme özelliği bulunabilmektedir. Yağ fazlalıklarının lokalize olması sonucunda meme bölgesinde birikmesi sonucunda memenin olduğundan daha büyük görünmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca göğüs bölgesinde bezelerin oluşması durumunda da bu sorun ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Birçok sebepleri bulunmasına rağmen hormonal denge bozukluklarının olması jinekomasti hastalığında en önemli neden olarak görülmektedir. Erkekler için oldukça rahatsızlık verici bir durum olan meme büyümesi genetik faktörlerden de kaynaklanmaktadır. Memelerin büyümesi konusunda bir sorun yaşanıldığında mutlaka estetik cerrahtan randevu alınması ve meme ölçülerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bir erkekte olması gereken standart göğüs ölçülerine göre ölçüm yapılarak sorun olup olmadığı konusunda teşhis konulabilmektedir. Gereğinden fazla büyümüş olan memeler için cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Uzman cerrahlardan destek alınarak gerekli olan müdahalenin erken zamanda ve doğru olarak yapılması gerekmektedir. Detaylı bir incelemenin ardından meme küçültme ameliyatının yapılması gerekmektedir. Memelerde oluşmuş olan fazla büyüme sorununun derecesinin de ölçülmesi ve operasyonun bu duruma göre yapılması çok önemli olmaktadır.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim