Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatları Nasıl Gerçekleştirilir?

Rinoplasti işlemi sıklıkla burun altından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Burun derisi kaldırılır, kemik ve kıkırdaklar ortaya konulur. Kemer alınır, kıkırdaklar şekillendirilir, gereken yerlere kıkırdak yamaları konulur. Burun ucu şekillendirilir ve inceltilir. Burun kemikleri kırılarak burun çatısı kapatılır, taban daraltılır. Gerekiyorsa burun kanatları da daraltılır. Ameliyat sırasında hastanın hava yolunu tıkayan kemik ya da kıkırdak eğrilikleri varsa onlar da alınır. Rahat nefes alabilmesi için burnun orta çatısı desteklenir, iç burun kapağı onarılır. Burun etleri büyükse radyofrekans yardımı ile ya da cerrahi olarak küçültülür. Kesikler dikilir, burunun üzerine kağıt flasterler ve plastik bir alçı konulur.

Kapalı Burun Ameliyatı (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı Sonrasında Tampon Kullanılır mı?

Çok özel durumların haricinde burun tamponu kullanılmaz. Eğer septuma yönelik ciddi bir işlem gerçekleştirilmiş ise burun içerisine ince silikonlar konulabilir. Silikon tamponların ortası delik olduğu için hastanın nefes alıp vermesine engel olmaz ve yapışmadığı için de çekerken ağrı oluşmaz. Yani eski bez tamponlarda yaşanan ve halk arasında duyduğunuz korkutucu hikayeler artık yaşanmamaktadır.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İlk 2 gün şişme, morarma ve burundan kan sızıntısı olabilir. Bunu azaltmak için erken dönemde mutlaka buz uygulaması yapıyoruz. Tampon olmamasına rağmen hastalar ilk günler rahat nefes alamazlar. Burun içerisine sıkılan tuzlu su ve dekonjestan spreyler ile burun içindeki şişlik azaltılır ve birkaç gün sonra hava yolu açılır. Hastalar 2 gün sonra televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir veya dışarı çıkabilir. Altınca günden sonra alçı ve dikişler alınır. Alçı alındıktan sonra hastane işine dönebilir. Morluklar kaldıysa kapatıcı makyajlar yardımı ile bunlar gizlenebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra şişlikler büyük oranda iner ve hastanın ameliyatlı görünümü geçer. Üç ayın sonunda şişlikler %80 oranında geçer ancak burun gerçek görünümünü ancak 1 yılın sonunda alır. Hastalar ameliyat sonrası 3 hafta yüzlerine darbe alabilecekleri sporları yapmamaları ve 3 ay boyunca güneşten korunmaları gerekir.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı Sonrasında Ne Tür Sorunlar Yaşanabilir?

Erken dönemde en sık karşılaşılan sorun kanamalardır ve bu nedenle bazen hastanın tekrar ameliyata alınması gerekir. Kapalı rinoplasti ameliyatları sonrasında geç dönemde hafif burun ucu asimetrilerinden burnun tamamen çökmesine kadar değişen çok çeşitli komplikasyonlar yaşanabilir. Bunlar dışında burnun aşırı oyulması, çok kaldırılması, çok kısaltılması, burun ucunun mandalla sıkılmış gibi çok sivrileştirilmesi ve nefes alamama gibi sorunlarla da sık karşılaşır. Bunları en aza indirmek için doğru hekim seçmeniz ve seçtiğiniz hekime isteklerinizi iyi ifade etmeniz çok önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı Kimler Tarafından Gerçekleştirilebilir?

Rinoplasti ameliyatları Plastik Cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Burun bir bütündür ve burun estetiğinin Plastik Cerrah, hava yolu cerrahisinin KBB uzmanı tarafından yapılması gerektiği düşüncesi doğru değildir. Önemli olan sizi ameliyat edecek olan uzmanın rinoplasti konusunda tecrübeli olması, işini ciddiye alması ve iyi bir estetik görüşe sahip olmasıdır.

İkinci Kez Burun Estetiği Olunabilir mi?

Gerektiğinde defalarca ameliyat edilebilir. Fakat her ameliyatta başarı olasılığı biraz daha düşer ve komplikasyon gelişme riski yükselir. Bu nedenle ilk ameliyatın gerekli özen gösterilerek tecrübeli ellerde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatında Başka Yerden Kıkırdak Alınması Gerekir mi?

Ameliyatın her aşamasında kıkırdağa ihtiyaç duyulur. Hasta daha önce ameliyat olmadıysa, çok özel durumlar dışında ihtiyaç duyulan kıkırdakların tamamı burun içerisinden elde edilebilir. Ancak daha önceden ameliyat edilmiş hastalarda kulaktan ya da kaburgalardan kıkırdak alınması, kulak arkasından ya da saçlı deriden adale zarların alınması gerekebilir.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatlarının Sonucu Kalıcı mıdır?

Rinoplasti ameliyatları kalıcı ameliyatlardır. Yaşla tüm burunlarda oluşan değişiklikler, rinoplasti ameliyatı sonrasında da gerçekleşir. Burun kıkırdakları biraz büyür, burun ucu düşer ve deri kalınlaşır. Fakat burun hiçbir zaman eski haline dönmez.

Rinoplasti Sonrası Burun Düşmesi Ne Anlama Gelir?

Burun ucu düşük olan hastalarda, ameliyat sırasında yeterli bir destek oluşturulmazsa, şişlikler geçtikten sonra burun ucu tekrar aşağıya doğru sarkacaktır. Doğru gerçekleştirilmiş bir rinoplasti sonrasında bu tür sorunlarla karşılaşılmaz.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim