Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı

Burun estetiği denildiği zaman ne anladığımız çok önemlidir. Yüzü sadece burundan ibaret olarak değerlendirerek, kitabı bir buruna sahip olup çirkin görünmek mi? Yoksa yüzünüze gidecek burnu bu konuda uzman biriyle tespit ederek güzel görünmek mi? Bu konu son derece önemlidir, çünkü burun ameliyatlarından sonra hasta memnuniyeti ve ameliyat başarısını etkileyen en önemli faktör her konuda olduğu gibi burada da planlamadır. Kişinin yüz analizi yapılarak, cilt kalitesi, kalınlığı, kıkırdıkların gücü ve ameliyattan sonra herhangi bir nefes alma sorununa neden olmamak için hava yolu açıklığı değerlendirerek yapıldığında yani iş kitabına uygun bir şekilde yapıldığı zaman sorunsuz bir iyileşme süreci ve güzel bir burun sizleri bekliyor olacaktır.

Burun estetiğinde, kişinin yüz analizinden sonra, burun sırtı değerlendirilir ve olması gereken yer tespit edilir eğer kemerli bir burun ise bu bölgede ki kemik çıkıntısının alınması ya da törpülenmesi gerekir. Daha sonra geniş burunlu hastalarda burun genişliği daraltılırken bunun tam tersini de yapmak mümkündür. Burunun sırtı ile burun ucu arasındaki ilişki değerlendirilerek cinsiyetine göre buradaki açı düzeltilir. Erkekler de bu geçiş düz ya da düze yakın olması istenilirken, kadınlarda bir miktar Supratip break point dediğimiz bir geçiş verilir buda burun ucunun sırttan daha yukarıda yani kalkık görünmesini sağlar. Sanılanın aksine burun ucunun kalkıklığı buradan değil de Nasolabial açıyı aşırı arttırarak yapılırsa o zaman halk arasında ”domuz burnu” denilen görüntü burun deliklerinin karşıdan bakıldığında görünmesine neden olarak estetik olarak yandan güzel görünse bile karşıdan pek te hoş görünmeyen bir buruna sebep olur.

Burun ucuna dokunarak keskin kenarlardan daha çok yumuşak bir ovalimsi yapı olması sağlanarak daha estetik bir görünüm elde edilinebilir. Burun kanatları çok geniş olan hastaların kanatları daraltılabileneceği gibi, burun delikleri de çok büyükse küçültülebilir. Tüm bu girişimler esnasında aşırıya kaçılırsa ya da başarısız olunursa o zaman komplikasyon dediğimiz istenmeyen sonuçlar oluşur. Bunlar Parrot nose dediğimiz papağan burnu görünümü, Saddle nose dediğimiz burun sırtı çöküklüğü, nefes alma güçlükleri, burun ucunun ameliyat sonrası düşmesi, burun sırtı irregüleriteleri, burun asimetrileri ve yamuklukları dır.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim