Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler

 1. Kapalı burun estetiği ameliyatından en az 10 gün önce herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanmamanız gerekmektedir. Baş ağrısı sebebiyle olsa bile bu ilaçları kullanmamalısınız.
 2. Kadınların ameliyatı adet dönemlerine denk getirmemeleri gerekir. Bu şişlik, morluk ve ameliyat içi kanamanızı arttıracaktır.
 3. Ameliyattan önce Arnica Montana tablet 250 mg temin etmelisiniz. Bu ilacı alacağınız eczaneleri sizlere görüşme esnasında bildirebiliriz. Bu ilaca ameliyattan 1 gün önce başlayıp ameliyat sonrasında 1 hafta boyunca devam ediyorsunuz, sabah, öğle, akşam ve gece olmak üzere günde 4 defa dil altınıza 1 adet koyuyorsunuz. İlacı yutmaya ya da çiğnemeye çalışmayın.
 4. Ameliyat öncesinde kendinizi boş yere endişelendirmeyin. Endişeniz ilk defa kapalı burun estetiği olacağınız için olacaktır fakat bizler bu ameliyatı sürekli gerçekleştirmekteyiz. Kendinizi boşa telaş edip etrafınızdakilere bunu yansıtmayın, sizlere psikolojik destek vermek yerine işimize konsantre olup sizlere güzel bir burun yaratmak çok daha iyi olacaktır.
 5. Ameliyattan önce 8 saat boyunca açlık ve susuzluk çekmeniz gerekmektedir.
 6. Kapalı burun estetiği ameliyatından en az 3 hafta önce sigarayı bırakın, sigarayı bırakmanız sizin ameliyat sonucunuzu, yara iyileşimini etkileyecektir. Sigara kullanmaya devam ederseniz iyileşme süreniz gecikecektir. Kapalı burun estetiği ameliyatından da en az 3 hafta sonrasına kadar sigara kullanımına ara vermeniz gereklidir.
 7. Kapalı burun estetiği ameliyatınız ortalama olarak 2 saat sürecektir. Fakat bu süre bir uçak yolculuğuna benzer, İstanbul – Almanya arası uçak ile 2.30 saat sürer ama İstanbul’dan Almanya’ya şimdi gidelim derseniz bu kadar kısa sürede oraya varmanız imkansız olacaktır. Vize işlemleri, uçağın kalkmak için onay alması, inmesi, valizlerin boşaltılması ve tekrar vize kontrolü vb. aşamalar vardır. Kapalı burun ameliyatında da süreç bu şekildedir; odanızın hazırlanması, uyutulmanız, servisinize transportunuz gibi işlemler de bu kadar sürmektedir. Bizler için bu süre 2 saattir fakat odada sizi bekleyen yakınlarınız için 4 saat sürebilecek olan bir süreçtir. Bu sebepten dolayı yakınlarınıza bu durumu belirtip telaşlanacak hiçbir şeyin olmadığını açıklayabilirsiniz.
 8. Kapalı burun estetiği ameliyatından sonra odanıza getirildiğiniz zaman, yatakta başınız yukarıya bakacak şekilde neredeyse oturur pozisyonda ve dizleriniz kıvrık bir şekilde duracaksınız, uyuyamıyorum deyip yatağı düz yaptırmaya çalışmamanız gereklidir. Şişliklerinizin artmaması için bu pozisyonda kalmanız gereklidir.
 9. Kapalı rinoplasti ameliyatından sonra taburcu olana kadar sürekli buz uygulaması gerçekleştirilecektir. Buz kalıplarınız ısındığı zaman hemşireden yenisini isteyebilirsiniz.
 10. Ameliyat bittikten 6 saat sonra az miktarda bir su içebilirsiniz ve mideniz bulanmıyor ise yemek yiyebilirsiniz. Yemek olarak, çorba ve komposto gibi yumuşak gıdaları tercih etmeniz sizler için daha iyi olacaktır.
 11. Burnunuzda hava yolunuzu tıkayan etleriniz var ise onlara da ameliyat esnasında müdahale gerçekleştirilebilmektedir. Etlere müdahale edildiği zaman burun deliklerinizden sızma tarzı kanama olabilir. Bu kanamalar sizleri endişelendirmesin, korkulacak bir durum olmadığını sizlere belirteceğiz. Bu sebepten dolayı kanamayı emmesi için burun ucunuzda gazlı bir bez olacaktır. Gazlı bez kanlanır ise hemşirelerden değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Ameliyatınızın ertesi gününde sizi kontrol ettikten sonra taburcu edileceksiniz ve sizlere önerilerimiz bunlar olacaktır;

 • Evde arkanıza yastık, battaniye koyun ve oturur bir pozisyonda 1 hafta ateliniz alınana kadar uyuyunuz. Düz yatarsanız şişlikleriniz artacaktır bu sebepten dolayı oturur pozisyonda uyumanız ödemlerinizin yer çekiminin etkisi ile aşağıya akması sağlanacaktır.
 • Eve döndüğünüz zaman duş alabilirsiniz, saçlarınızı kuaför usulünde arkaya atarak yıkayınız. Baştan aşağınızı yıkayın yani yüz bölgenize su değmeden duş alabilirsiniz.
 • Yeşil çay ve maydanoz tüketmeniz ödemlerinizin hızlı inmesine yardımcı olacaktır.
 • İlaçlarınız 1 adet antibiyotik ve 1 adet ağrı kesici olacaktır bu iki ilacı sabah akşam tok karnına bitene kadar kullanmanız gereklidir. İlk günlerde ağrınız fazla olur ise ağrı kesicinizi günde 3-4 defaya çıkabilirsiniz.
 • Kapalı rinoplasti ameliyatından 1 hafta sonra geliceğiniz gün ve saat randevunuzu aldıktan sonra hastaneden ayrılabilirsiniz.

 

 1. 1 hafta veya 10 gün sonra atel ve silikon tamponunuzu almaya gelmeden önce duşa girin ve yüz bölgenizde ki atelin de ıslanmasını sağlayın, bu işlem atelinizi gevşetecektir bu sayede daha kolay çıkarılabilir.
 2. Atelinizi almaya geldiğiniz zaman telaş ve panik yapmanıza hiç gerek yoktur, atel ve silikon tampon alınması kesinlikle ağrısız bir işlemdir. Herhangi bir ağrı ya da acıma yaşamayacaksınızdır. Ateliniz alındığı zaman tabiki de burnunuzda bir miktar ödem olacaktır, bu ödemler 2 ay içerisinde hızla inerek burun şekli ortaya çıkacaktır. Fakat bu ödem benim, sizin veya etraftakilerin fark edileceği ya da günlük yaşantınıza yansıyacak olan bir durum değildir. Esas ateliniz alındığı zaman aynaya baktığınızda ilk gördüğünüz kareyi yadırgayacaksınızdır, çünkü karşınızda beyninizin yeni algıladığı bir burun vardır ve bu alışma süreci yaklaşık olarak 1 hafta sürer.
 3. Ateliniz ve silikon tamponunuz alındıktan sonra rahat bir nefes sizi beklemektedir ancak bu nefesin bu şekilde devam edebilmesi için dışarıdan nemlendirmeniz gereklidir, çünkü burnun içeriyi nemlendirme fonksiyonu ameliyattan 1 ay sonra geri gelecektir bu sebepten dolayı ateliniz ve tamponunuz alındıktan sonra size 1 ay boyunca kullanmanız gereken 2 ilaç yazılacaktır.
 4. Burnunuza yumuşak olacak şekilde dokunabilirsiniz, makyaj yapabilirsiniz, duşta güzelce temizleyebilirsiniz. Dokunuşlarınız yukarıya doğru olsun, aşağıya doğru bir hareket yapmamaya özen gösterin.
 5. Kapalı burun estetiğinden sonra 2 ay boyunca gözlük takmanız yasaktır. Güneşlenmeniz de aynı şekilde 2 ay boyunca yasaktır. Denize girmenizde veya yüzmenizde herhangi bir sakınca yoktur.
 6. Şişlikleriniz inerken burnunuz da asimetriler görebilirsiniz, bu sizi korkutmasın, şişlikler inerken mesela o gece sağa dönük yattınız, sabah uyandığınız zaman sağ tarafınızın daha şiş olduğunu göreceksinizdir, bunun sebebi şişliklerin o tarafa kaymasıdır ve akşama kadar düzelecektir. Ertesi gün diğer tarafa yattığınız zaman yine aynı şeyin olabileceğini görebilirsiniz. Burnunuzun 2 ay sonra oturacağını belirtmiştik.
 7. Kapalı burun estetiğinden sonra ki kontrolleriniz 2. ay ve 12. ay’dadır. Bu tarihlerde kontrollerinizi aksatmadan gelmeye özen göstermeniz gereklidir. Çok önemli bir durumdan dolayı bile gelemiyorsanız fotoğraflarınızı göndererek son durumundan bizi haberdar edebilirsiniz.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim