Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Güzel Burun Nasıl Olur?

Yüzdeki oranların nasıl olması gerektiği konusu insanların hep kafasını yormuştur. Antik çağlardan bu yana ideal yüz oranları ile ilgili bir çok formül ortaya konulmuştur. Özellikle Rönesans ressamları bu formülleri geliştirmiş ve eserlerinde kullanmışlardır. Ancak insanın yüzüne yakışan burunun ideal ölçülerde olması pek de gerekmemektedir.

Güzel bir burun, kişinin yüzünün geri kalanı ile uyumlu olmalı, kişilik özelliklerini yansıtmalı, ailesel ve ırksal karakterini tamamen kaybetmemiş olmalıdır. kişinin yüzü ile uyumsuz bir burun, çok güzel yapılmış bile olsa, yüze sonradan yapıştırılmış gibi durur. Tüm estetik cerrahi girişimlerinde olduğu gibi, rinoplastide de amaç ameliyatlı görünüme yol açmamak ve doğal bir sonuç elde etmek olmalıdır.

Burun Estetiğinde Erkek ve Kadınlardaki Estetik Hedefler Farklı mıdır?

Estetik cerrahlar kadınlarda, yüz şekline uyumlu olmak kaydı ile daha ince, düz ya da hafifi kavisli inen, biraz kalkık burunlar elde etmeye çalışırlar. Ancak erkeklerde durum farklıdır. Bir burun ameliyatından sonra erkek hastada olabilecek en kötü sonuç feminizasyon yani kadınsılaşmadır. Bu nedenle erkek burunlarının fazla küçültülmemesi gerekir. Burunların düz inmesi hafifi kemerli olması, kalkık olmaması ve burun ucunun çok inceltilmemesi gerekir.

Kapalı Burnu Estetiği (Kapalı Rinoplasti) İşlemi Kime Yapılabilir?

Burnunun görünümünden şikayetçi olan, gerçekçi istekleri olan ve sağlık durumu izin veren her hastaya rinoplasti işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca burundan nefes alıp vermekte güçlük çeken kişilerde de hava yolu açılırken burun şekli değiştirilebilir.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) İşlemi Kaç Yaşından İtibaren Uygulanabilir? 

18 yaşını doldurmuş her hastaya rinoplasti işlemi gerçekleştirilebilir. Çok ciddi görüntü ya da solunum problemleri söz konusu olduğunda kızlarda 16 yaşında bile ameliyat yapılabilir. Erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığından 18 yaş beklenilir. Her estetik ameliyatta olduğu gibi hastaların belirli bir duygusal olgunluğa kavuşmuş olmaları gerekir. Bu nedenle özel durumlar dışında 18 yaşından önce estetik ameliyat yapılamaz. Burun ameliyatlarının en çok yapıldığı yaşlar 18-25 arasıdır. İleri yaşlarda, özelikle 40 yaş sonrasında burun ameliyatları, cildin kalınlaşması ve elastikiyetini yitirmesi nedeni ile teknik açıdan daha zordur. 40 yaş üzerinde burun ameliyatı talep eden hastaların psikolojik açıdan iyi değerlendirilmeleri gerekir.

Hangi Hastalar Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) için Uygun Değildir? 

Çok kalın ve yağlı cildi olan, kıkırdakları zayıf hastalar alınacak sonuçların çok iyi olmayacağı konusunda önceden uyarılmalıdır. İleri yaşlarda cilt kalınlaşıp elastikiyetini yitirdiğinden beklenen sonuçlar çok iyi olmayacaktır. Özellikle ileri yaşlardaki hastalar, yakın zamanda geçirilmiş bir duygusal travma varlığı konusunda iyi sorgulanmalıdır. Sevilen bir kişinin kaybı, boşanma gibi duygusal travmalar sonrası erken dönemde yapılacak estetik ameliyatlar, hastanın duygusal durumunu daha da kötüleştirebilir. Bu tür durumlarda önce bir psikiyatrik değerlendirmenin yapılması daha doğru olacaktır. Gerçekçi beklentileri olmayan, burnundaki şekil bozukluğunu abartan, bu şekil bozukluğu nedeni ile günlük yaşantısını sürdüremez hale gelen kişiler vücut dismorfik bozukluğu adı verilen bir psikiyatrik hastalık açısından değerlendirilmelidir. Bunlar dışında genel sağlık sorunları olan, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastalarda, bu sorunlar düzeltilmeden rinoplasti işlemi yapılmaz.

Kapalı Burun Estetiğinde Hastalar Ameliyat Öncesi Nasıl Değerlendirilir?

Her estetik ameliyatta olduğu gibi en önemli nokta, hekimin hastanın ne istediğini, hastanın da hekimin neler yapabileceğini anlamış olmasıdır. Bunun için hastaların beğendikleri burunların resimlerini getirmeleri faydalıdır. Hastanın solunum sorunu olup olmadığı değerlendirilir, gerekirse nazal endoskop ile burun içerisi muayenede edilir. Sinüs sorunu olduğu düşünülüyorsa ameliyat öncesi bilgisayarlı tomografi ile sinüsler değerlendirilir.

Ameliyat Öncesinde Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı? 

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, rinoplasti ameliyatlarında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim