Kontrolsüz büyüyen meme küçültülür.

Jinekomasti Estetiği Operasyonu Hakkında

Erkekte kontrolsüz büyüyen meme dokusunun küçültülerek normal boyutlarına getirilme işlemi olan jinekomasti ameliyatı, gerek yaşla gelen, gerek sağlıksız beslenme gerekse hormonal bozuklukların neden olduğu ve erkekte öz güven eksikliği yaratan meme büyüme sorununun giderildiği bir estetik operasyondur.

 • Kontrolsüz memelere uygundur.
 • Ergenlik çağından sonra yapılır.
 • Yağ veya doku fazlalığına göre karar verilir.
 • Anestezi Türü: Genel veya lokal
 • Operasyon Süresi: 1-3 saat
 • İşe Dönüş Süresi: 1 gün
Op. Dr. Turab İsmayilov

ÜCRETSİZ RANDEVU ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Kadın anatomisine has bir görüntüden kurtulabilirsiniz.

Jinekomasti Estetiği Operasyonu Nedir?

Kadın anatomisine has bir görüntü olan meme büyümesi erkekte özellikle ikili ilişkilerde ciddi sorundur. Çıplak kalamama, denize girerken utanma, istediği kıyafeti giyememe gibi yaşam kalitesini düşüren bir estetik problemdir. Jinekomasti tedavisi ile her 5 erkekten birinde görülen meme büyüme sorununa son verilmekte, ağrısız ve acısız bir şekilde kesi yapılmadan meme normal boyutuna getirilmektedir.

Kadınsı bir görüntüye neden olan büyük memeler genel ya da lokal anestezi altında jinekomasti ile küçültülür. Erkeklerde sporla göğüs küçültmek her zaman mümkün olmadığından jinekomasti ile sorun kesin olarak giderilmektedir. Meme büyümesi sporla durdurulamamakta, ufak bir küçülme sağlandığından sorun hallolmamaktadır.

Meme büyümesi hem meme dokusunda hem meme yağ dokusunda olabilir. Bazı durumlarda her ikisi birlikte gelişir. Jinekomasti nedir denildiğinde detaylı olarak incelenen meme yapısındaki fazla yağ ve dokunun alınarak normal boyutlara getirilmesi denilebilir. Gerek duygusal gerekse psikolojik olarak her erkeği olumsuz etkileyen meme büyümesi, doku ve yağ kitlesinin artmasının yanında sarkmaların da görüldüğü bir sıkıntıdır. Erkeklerde göğüs küçültmek egzersiz giderilemediğinden jinekomasti ile fazla meme dokusu ve yağ kitlesi alınırken sarkan deri de toparlanır. Böylece kadınsı görüntü yok edilir. Jinekomasti ssk tarafından maliyeti karşılanan bir operasyon değildir. Özel kliniklerde ve hastanelerde yapılmakta olup, işinin ehli uzmanlar tarafından ve hijyenik ortamlarda yapılır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Meme büyümesi sporla durdurulamamakta, ufak bir küçülme sağlandığından sorun hallolmamaktadır. Meme büyümesi hem meme dokusunda hem meme yağ dokusunda olabilir. Bazı durumlarda her ikisi birlikte gelişir.

 • Jinekomasti memedeki fazla yağ ve dokunun alınma işlemidir.
 • Kadınsı görüntünün ortadan kalkmasını ve memenin normal boyutlara ulaşmasını sağlar.
 • Fiziki ve ultrasonik muayene sonucu yapılacak işleme karar verilir.
 • Ağrısız ve acısız bir operasyon olup iz bırakmaz.
 • 1,5-3 saatte operasyon tamamlanır.
 • Operasyondan bir gün sonra hasta normal yaşamına döner.

Jinekomasti Estetiği Operasyonu Kimlere Uygulanabilir?

Memedeki yağ dokusunun büyümesinden dolayı oluşur.

Jinekomasti Estetiği Operasyonu Kimlere Uygulanabilir?

Memedeki yağ ve dokunun büyümesinden dolayı meme görüntüsünden rahatsız olan erkeklere meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Ergenlik döneminde ve ergenlik sonrası görülen genç dönemde meme büyümesi zamanla kaybolabilir. Bu nedenle ergenlik dönemi ve sonrası ilk dönemde jinekomasti yapılmaz. Tek memede ya da her iki memede doku ya da yağ kitlesinin büyüme sorunu olabilir.

Bu durumda tek memeye jinekomasti yapılmakta olup, diğer meme ile aynı görüntünün yakalanması sağlanır. Meme içyapısı bozulmaz ve konforlu bir uygulama yöntemi ile fazla dokular alınır. Ergenlikte görülen meme büyümesi birkaç senede kendi kendine kaybolmaktadır. Bu dönemden sonra hala meme büyüklüğünden şikâyet eden ve kadınsı meme görüntüsünden hoşnut olmayan her erkek jinekomasti yaptırabilir.

Jinekomasti devlet hastanesi ve SSK’da yapılan bir operasyon olmayıp, ücreti de operasyonu olan kişi tarafından ödenmektedir. Erkeklerde göğüs sarkmaları nasıl düzeltilir sorusuna her göğüs sarkması egzersizle düzelir diyemiyoruz. Çünkü belli bir yaştan sonra egzersizler sadece ufak bir küçülme sağlamakta, meme büyüme sorununu tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Meme ultrasonu ile meme yağ ve dokusu incelenir ve sadece yağ veya doku fazlalığı mı var yoksa her iki de mi mevcut bakılır. Meme yağ dokusu fazlalığı liposuction ile pratik bir şekilde çekilir. Erkeklerde göğüs liposuction fiyatları yağdokusunun miktarına, operasyonu yapacak uzmana ve kliniğe göre değişiklik göstermektedir. Jinekomasti olmuş bir erkekte jinekomasti nasıl anlaşılır diye düşünenler hiçbir iz kalmadığını ve operasyon yapıldığının anlaşılmadığını öğrenince çok daha rahat bu operasyonu olmaktadır. Son derece yüz güldürücü sonuçlar veren jinekomasti, gerek meme büyümesi gerekse hem büyüme hem de meme sarkma sorunu yaşayan her erkeğin yaptıracağı bir operasyondur.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

ek memede ya da her iki memede doku ya da yağ kitlesinin büyüme sorunu olabilir. Bu durumda tek memeye jinekomasti yapılmakta olup, diğer meme ile aynı görüntünün yakalanması sağlanır. Meme iç yapısı bozulmaz ve konforlu bir uygulama yöntemi ile fazla dokular alınır.

 • Ergenlik çağını geçtikten birkaç yıl sonra yapılan bir operasyondur.
 • Meme görüntüsünden memnun olmayan her erkek yaptırabilir.
 • Meme doku ve meme yağ dokusu fazlalığının çıkarıldığı bir ameliyattır.
 • Lokal ya da genel anestezi altında yapılır.
 • Operasyon 1,5-3 saat arası sürmektedir.
 • Hasta ertesi gün normal aktivitelerini yapmaya başlayabilir.

Jinekomasti Estetiği Operasyonu Nasıl Uygulanır?

Operasyondan önce hasta detaylı bir muayeneden geçirilir.

Jinekomasti Estetiği Operasyonu Nasıl Uygulanır?

Hasta detaylı bir fiziki muayeneden geçirilir. Ultrasonla meme dokusu incelenerek doku ve yağ fazlalığına bakılır. Özellikle meme başı akıntısının olup olmadığı kontrol edilir. Yağ kitlelerinin nodüller olup olmadığı incelenir. Kronik bir hastalığının olup olmadığı araştırılır.

Ergenlikte görülen ve sonradan kendi kendine yok olan meme kisti ve meme apsesi, meme enfeksiyonu dışındaki hastalara jinekomasti yapılmasına karar verilir. Tam teşkilatlı bir hastanede yapılması gereken jinekomasti, genel veya lokal anestezi altında yapılan bir estetik operasyondur. Hasta uyutulur ve fazla yağ dokusu liposuction yöntemi ile çıkarılır.

Herhangi bir şişlik ve morluk oluşmadan hasta son derece konforlu bir operasyon süreci yaşar. Jinekomasti ameliyatısonrası nekahet dönemi kısa olup hasta bu dönemi ağrısız ve acısız geçirir. Verilen jinekomasti atleti ile iyileşme sürecindeki gerginlik ve rahatsızlık minimize edilir. Bazen sadece liposuction yeterli iken bazen de küçük bir kesiden liposuction ile alınamayan doku fazlalığı çıkartılarak meme normal görüntüsüne kavuşur. Birçok erkeğin tercih ettiği jinekomasti, yaşam kalitesini düşüren meme büyümesi ve büyük meme sorunlarını tamamen yok eden pratik ve yüz güldüren bir operasyondur.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Hasta uyutulur ve fazla yağ dokusu liposuction yöntemi ile çıkarılır. Sinir ve damarlara zarar vermeden meme başından küçük bir kesi ile doku fazlalığı da çıkarılır.

 • Fiziki ve ultrason muayenesi yapılarak meme yapısı incelenir.
 • Yağ veya doku fazlalığına göre yapılacak işleme karar verilir.
 • Her iki durum da varsa hem liposuction hem de kesi ile fazlalıklar alınır.
 • Genel veya lokal anestezi uygulanarak yapılır.
 • 1,5-3 saat arası değişen bir operasyondur.
 • Ameliyat sonrası hasta bir günde normal yaşamına döner.

Jinekomasti Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Hastaneden çıktıktan sonra sizi rahat bir hayat bekliyor olacak.

Jinekomasti Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Hastaneden çıktıktan sonra artık sizi evinizde rahat bir hayat bekliyor olacaktır. Evde geçirdiğiniz günlerde kendinizi ameliyat olduğunuz için yatakta yatması gereken biriymiş gibi düşünmemeniz gereklidir. Ameliyattan sonra evinizde ağır işlerin olmaması şartıyla kendi işinizi kendiniz görebilecek kadar iyi hissedeceksinizdir. Ameliyattan sonra istirahat döneminizde sizleri rahatsız edecek kadar yüksek bir ağrı hissetmeyeceksinizdir.

Tabi ki de ameliyattan dolayı kaynaklanan hafif ağrılarınız olacaktır fakat bunlar dayanılmayacak ağrılar değildir. Ameliyattan sonra sizlere verilen ağrı kesiciler sayesinde ağrılarınız oldukça hafifleyecektir ve çok yüksek şiddette ağrılar hissetmeyeceksinizdir. Hatta ameliyattan sonra çoğu hasta ağrı kesici ilaçlara bile ihtiyaç duymamaktadır ama ameliyattan sonra doktorunuzun size vericeği antibiyotiği yedi gün boyunca düzenli bir şekilde kullanmanız gerekicektir. Ameliyattan sonra doktorunuzun size verdiği antibiyotiği düzenli bir şekilde kullanmanız yaraların iltihaplanmasını ve mikrop kapmasını engelleyecektir.

Ameliyattan sonra eve geçtiğiniz 2. günden itibaren banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik ameliyattan sonra her gün banyo yapmanızda fayda vardır. Vücudunuz ne kadar temiz olursa yaralarınızın mikrop kapabilme riski de o kadar az olacaktır. Ameliyattan sonra ki 2 veya 3. günden itibaren kendinizi iyi hissetmeye başladıysanız dışarıya çıkıp gezebilirsiniz. Hatta çalışıyorsanız ve işe gitmenizde herhangi bir sakınca görmüyorsanız, kendinizi gidebilecek kadar iyi hissediyorsanız ağır işler yapmamak şartıyla işe geri dönüş yapabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatından 7 gün sonra doktorunuzun size yapacağı kontrolde yaralarınızın durumu kontrol edilir ve herhangi bir sorun olup olmadığı, mikrop kapıp veya kapmadığı gözden geçirilir. Jinekomasti ameliyatından sonra dikiş alma stresi yaşamayacaksınızdır. Çünkü jinekomasti ameliyatı gizli dikişlerle gerçekleştirilen bir ameliyattır. Dışarıdan bakıldığı zaman herhangi bir dikiş ipliği gözükmez, dikişler içeride zamanla erirler. Ameliyatının ardından iki hafta geçip de yaralarınız da iyileştikten sonra denize de girebilirsiniz.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Ameliyattan sonra ayna karşısına geçtiğiniz zaman kendinize baktığınızda hafif morarmalar görebilirsiniz. Bu morluklar sizleri korkutmasın, en fazla 1 veya 2 hafta içerisinde hepsi geçecektir.

 • Jinekomasti ameliyatının etkisi kalıcıdır.
 • Jinekomasti ameliyatı oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir.
 • Şişliklere bağlı yaşayacağınız sertlik hissi 1 hafta içerisinde geçecektir.
 • Ameliyat esnasında meme bezleri kesilerek çıkarılabilir.
 • Göğüs bölgesine birkaç gün bandaj uygulanması gerekir.
 • Liposuction işlemi uygulanırsa korse tavsiye edilir.

Jinekomasti Estetiği Operasyonunda Turab İsmayilov'un Farkı Nedir?

Tıpta icat edilen en modern tedavileri uyguluyoruz.

Jinekomasti Estetiği Operasyonunda Turab İsmayilov'un Farkı Nedir?

Jinekomasti ameliyatında Turab İsmayilov’un farkı; tıbbın icat edilen modern lazer tedavisini bu bölgeye uygulayarak ve az girişim sağlayarak Jinekomasti dediğimiz hastalıkta ki sarkan cildi ve meme dokusunu başarılı bir şekilde almasıdır.

Bu cilt ve meme dokusu alındıktan sonra o bölgedeki sarkık cilt lazer cerrahisi ile sıkılaştırılıyor. Jinekomasti ameliyatında kesiler meme başından yapıldığı için ameliyattan sonra hastalar ameliyat olduklarını sadece kendileri bilebilir.

Çok yakından bakıldığı zaman bile meme ucundaki kahverengi dokudan meme üzerine atılan kesinin görülmesi oldukça zordur. Bu sebepten dolayı Jinekomasti ameliyatı oldukça başarılı bir ameliyattır. Jinekomasti ameliyatının hem estetik sonuçları başarılıdır hem de ameliyatın doğal bir görünüme kavuşması Jinekomasti ameliyatını oldukça başarılı kılmaktadır. Eski yöntemlerde meme başının küçültülmesi veya fazla cildin alınması yöntemlerine göre çok daha başarılı bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde Jinekomasti ameliyatı yaklaşık olarak 1.30 saat sürmektedir. Hasta ameliyattan hemen sonra normal yaşantısına geri dönebilir. Ufak tefek ağrıları dışında herhangi bir rahatsızlık oluşmayacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatında (Rinoplasti) Turab İsmayilov'un Farkı Nedir

Jinekomasti ameliyatından sonra kişi ameliyat olduğunu kendi bile anlamayacaktır. Meme başından atılan kesiler sayesinde Jinekomasti ameliyatında izsiz bir şekilde tamamlanmaktadır.

 • Jinekomasti ameliyatının etkisi kalıcıdır.
 • Jinekomasti ameliyatı oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir.
 • Şişliklere bağlı yaşayacağınız sertlik hissi 1 hafta içerisinde geçecektir.
 • Ameliyat esnasında meme bezleri kesilerek çıkarılabilir.
 • Göğüs bölgesine birkaç gün bandaj uygulanması gerekir.
 • Liposuction işlemi uygulanırsa korse tavsiye edilir.

Jinekomasti Estetiği Operasyonun Fiyatları Ne Kadar?

Fiyatlar uygulanacak olan işlemlere göre değişiklik göstermektedir.

Jinekomasti Estetiği Operasyonun Fiyatları Ne Kadar?

Son günlerde jinekomasti operasyonunu yaptıranların sayısının giderek arttığı günümüzde, erkeksi görüntüye gölge düşüren büyük meme sorunu jinekomasti ile artık sorun olmaktan çıktı. Erkeklerin korkulu rüyası olan meme büyümesi ve sarkması, kliniğe, operasyonu yapacak uzmana ve çıkartılacak meme yağ ve doku büyüklüğüne göre jinekomasti fiyat değişikliği gösteren bir ameliyattır.

Erkeklerde göğüs küçültmek ameliyatsız liposuction ile yapılmakta, memeden yağ aldırma fiyatları yine aynı nedenlerle değişmektedir. Son derece uygun fiyatlarla jinekomasti yaptıracağınız kliniğimizde uzman doktorlarımız her bir meme büyüklüğü sorununu pratik ve konforlu bir şekilde gidermektedir.

Bir haftada hastaların tamamen iyileşip normal yaşamına döndüğü başarılı jinekomasti ameliyatlarına imza atan uzmanlarımız, ameliyat öncesi ve sonrası hastaları ile yakından ilgilenmekte, konforlu bir iyileşme süreci geçirmelerine yardım etmektedir. Sadece liposuction uygulanacak bir hastada jinekomasti fiyatları daha düşük olurken, meme dokusunun çıkartıldığı veya deri germe işleminin yapıldığı operasyonlarda fiyatlar değişmektedir. Erkeklerde yağ aldırma fiyatları her zaman daha ekonomiktir. Kliniğimizin hem ekonomik hem de profesyonel jinekomasti hizmetindenfaydalanabilir, sorunsuz bir şekilde kısa sürede ideal meme görüntüsüne kavuşabilirsiniz.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatının Fiyatları Ne Kadar?

Bir haftada hastaların tamamen iyileşip normal yaşamına döndüğü başarılı jinekomasti ameliyatlarına imza atan uzmanlarımız, ameliyat öncesi ve sonrası hastaları ile yakından ilgilenmekte, konforlu bir iyileşme süreci geçirmelerine yardım etmektedir.

 • Jinekomasti ile meme yağ ve doku fazlalığı çıkartılmaktadır.
 • Sadece yağ doku fazlalığında liposuction uygulanır fiyat daha düşüktür.
 • Doku fazlalığında kesi ile fazla doku alınır ve fiyat liposuctiona göre yükselir.
 • Doku fazlalığı ve sarkmanın birlikte görüldüğü meme büyüklüğünde ise fiyat değişmektedir.
 • Ameliyat lokal veya genel anestezi altında 1,5-3 saate yapılır.
 • Hasta bir gün sonra normal yaşamına geri döner.

Doktorunuzun Jinekomasti Estetiği Operasyonu Röportajı

Doktorunuz Jinekomasti Estetiği'ni Anlatıyor!

BU VİDEODAN NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

AMELİYAT ÇEŞİTLERİ & FARKLARI

Jinekomasti Estetiği ameliyatının çeşitleri ve farkları

DOKTORUNUZUN TAVSİYELERİ

Doktorunuzun Jinekomasti Estetiği hakkında tavsiyeleri

VE DAHA BİRÇOK BİLGİ

Ameliyat hakkında diğer bilgilere de videodan öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerin yanı sıra diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti Estetiği Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtları

Jinekomasti Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti Ameliyatından Sonra Ağrı Olur mu?

Jinekomasti ameliyatından sonra ameliyat gecesi, dokuların altına verilen uzun etkili lokal anestezilerden dolayı ağrı oluşmaz. Sonrasında 1 ile 2 gün arası çok hafif ağrılar oluşabilir.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra Ne Kadar Süre Korse Takılır?

Ameliyattan sonra hastanın durumuna göre değişiklik göstermesiyle beraber 1 hafta ile 1 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Korse sayesinde meme dokusu yeni yerine daha sıkı yapışır.

Jinekomasti İşlemi Ne Kadar Sürer?

Jinekomasti ameliyatının süresi memenin büyüklüğüne ve uygulanan yönteme bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 45 ile 90 dakika arasında süren bir ameliyattır.

Jinekomasti Ameliyatında Hangi Tür Anestezi Kullanılır?

Jinekomasti ameliyatı bazen lokal anestezi ile bazen de genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrasında kişi hastanede kalmaya ihtiyaç duymadan hemen evine geri dönebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra Göğüs Eski Haline Döner mi?

Jinekomasti ameliyatından sonra kişide eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın aşırı kilo alabileceği durumlarda 15-20 kg kadar meme bölgesinde artış gözükebilir. Bunun dışında ameliyattan sonra eski hale geri dönmesi söz konusu bile değildir.

Jinekomasti Ameliyatı Göğüs Kanseri Riskini Arttırır mı?

Tüm göğüs kanserlerinin sadece %1’i erkeklerde görülür. Göğüs kanseri gelişiminde jinekomasti ameliyatı riski arttırmaz. Sadece Klinefelter’s sendromunda meme kanseri olabilme riski 60 kat artmaktadır.

SSS HAKKINDA

Sorunuzun Yanıtını Bulamadınız mı?

Sıkça sorulan sorular sayfalarında sorunuzun yanıtına ulaşamadınız mı? Yardıma ihtiyacınız mı var? Endişelenmeyin merak ettiğiniz tüm soruların yanıtına çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Turabismayilov.com.tr sitesinde yayımlanan sıkça sorulan sorular bölümlerinde yanıtınızı bulamadıysanız aşağıdaki butona tıklayarak, yeni bir soru sorabilirsiniz. Yeni bir soru sormadan önce sorunuzun sıkça sorulan sorular sayfalarımızda yanıtlanmadığına emin olmalısınız.

Sorunuz bize ulaştıktan sonra tıbbi bir konu ise doktorlarımız tarafından, teknik bir konu ise mühendislerimiz tarafından yanıtlanacaktır. Sorunuz yanıtlandıktan sonra kişisel bilgileriniz gizlenerek sıkça sorulan sorular sayfasında yayımlanabilir.

7 GÜN, 24 SAAT SİZE YARDIMCI OLMAK İÇİN BURADAYIZ

Hasta danışmanlarımız 7 gün 24 saat sizin için buradalar, hemen bizi arayın!

Ücretsiz randevu alabileceğinizi biliyor muydunuz?

DOKTORUNUZDAN RANDEVU ALIN!

Op. Dr. Turab İsmayilov

RANDEVU TALEP FORMU

En hızlı şekilde destek almak için

HIZLI RANDEVU HATTI

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahiye mi ihtiyacınız var? Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahiye hakkında aklınıza gelebilecek her tedavi hakkında bilgi almak için ücretsiz randevu alabileceğinizi veya aşağıdaki numaradan bize ulaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Yukarıdaki randevu formunu doldurarak veya 0 (532) 232 20 44 numaralı telefonu arayarak ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Randevularınız için

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

 • Pazartesi09:00 - 17:00
 • Salı09:00 - 17:00
 • Çarşamba09:00 - 17:00
 • Perşembe09:00 - 17:00
 • Cuma09:00 - 17:00
 • Cumartesi09:00 - 17:00
 • PazarKapalı

Randevu talebinizi oluşturduktan sonra

RANDEVU TALEBİNDEN SONRA

 • Mail adresinize gelen randevu formunu kontrol ediniz.
 • Form bilgilerinizin hatasız olduğuna emin olunuz.
 • 8 saat içerisinde hasta danışmanımız tarafından aranacaksınız.
 • İletişim bilgilerinizden ulaşılabilir olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Randevunuz danışmanınızla belirteceğiniz tarihe göre belirlenecektir.
 • Randevu gün ve saatten 15 dakika evvel gitmeye özen gösteriniz.