Vücut Estetiği NedirVücut  estetiği, hamilelik sırasında alınan kilo alma ya da obezite tedavileri sonucunda, oluşan deri ve doku sarkmalarını giderilmesi amacı ile yapılır. Hamilelik süreci çoğu kadında normal olarak ilerler. Doğumun hemen sonrasında vücut hızla kendini tamir ederek eski formuna kavuşabilir. Bazı kadınlarda hamilelik süreci çeşitli komplikasyonlarla birlikte ilerler. Kısa sürede alınan kilo ve ödem deride sarkmalar ve derin çatlaklar oluşturur. Cerrahi müdahale dışında tedavisi olmayan bu durum özellikle doğum sonrası annede stres seviyesini yükselterek depresyona girmesine sebep olabilir.

Hızla kilo alıp verilmesi yada obezite tedavileri sonucu çok kısa sürece verilen büyük kilo kayıpları sonucu deri ve dokular verilen kilonun hızına yetişemez. Bunun sonucundan deri ve dokular elastikiyet ve sıkılığını kaybeder. Deri vücudun üzerinde 3-4 beden büyük gibi duruyormuş izlenimi oluşur. Spor egzersiz ve diğer kozmetik yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda vücut estetiği tek çözümdür.

Vücut Estetiği Nasıl Yapılır?

Vücut Estetiği SonrasıBody-Contouring de denen bu uygulama ile vücutta meydana gelen deri sarkmalarının cerrahi yöntemle giderilmesidir. Vücut estetiğinde sarkan deri fazlalığı ve deri altında ki dokuların çıkarılması yada düzenlemesidir. Dokuların yerleştirilmesi, yeniden yapılandırılan kas dokusunun üzerine dağıtılması ve derinin uygun şekilde tekrar dokuların üzerini kaplayacak şekilde düzenlenmesidir. Vücut estetiği içinde aynı anda yada bağımsız olarak tek tek uygulanacak bir çok operasyon barındıran komplike uygulamalar biçimidir. Karın germeden deri fazlalıklarının alımı için belirlene bölgenin başlangıç ve karın alt bölgesinde kesi açılır. Fazlalık kısım çıkarılarak yeni göbek deliği oluşturulur. Kesi işlemini başladığı nokta karın altında ki bölge ile birleştirilerek işlem tamamlanır. Bu kesinin boyutu kişiye ve vücut estetiği ile hedeflenen sonuçlara göre cerrahla birlikte karar verilir.

Göğüs dikleştirme, operasyon öncesi göğüslerin sarkma derecesi ve varsa simetri bozukluğu kontrol edilir. Muayene sonrasında sarkma derecesine göre uygulanacak yöntem seçilir ve hasta bilgilendiril. Kol sarkıklığında kesiler en az belirgin olacak bölgeler seçilerek hasta bilgilendirilir. Kolun iç kısmında koltuk altına doğru yapılan kesiler ile deri fazlalığı alınarak istenilen görüntüye ulaşılmaya çalışılır. Sarkıklıkla beraber yağ dokusunda fazlalık varsa liposuction ile beraber uygulandığında çok daha iyi sonuçlar alınır. Bacaklarda oluşan deri fazlalığı ise kasık bölgesinde başlayarak üst bacağın iç kısmında dize kadar olan bölümde yapılacak olan kesiler ile uygulanır.

Bölgede deri ile birlikte yağ dokusu alınacaksa liposuction uygulanır. Kesiler yardımı fazla deri ve dokular çıkarılarak bölge istenilen şekle göre biçim verilerek uygulama sonlandırılır. Genital bölge estetiğinde vajina daraltma, vajina dışında yer alan labialar (dudaklar) ve klitorisde sarkma ve küçültme işlemleri ile birlikte iç bacak ve özellikle vajinanın üst çevresinde oluşan yağ birikimi için liposuction uygulamaları yapılır. Doğum sonrası yırtıklar, yaşla yada aşırı cinsel ilişki sonrası oluşan şekil bozukluklarını çözümü Genital bölge estetiğidir. Hastanın tercihine ve uygulama çeşidine göre vajina estetiği lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılır. Yapılacak işlemlere göre 1-4 saat arası sürer. İşe dönüş süresi 1-7 gün arasında değişir. 2-7 Hafta içinde cinsel hayata dönülür. Popo estetiği, obezite tedavisi sonrası, doğum yaşlanma gibi doğal süreçler ve aşırı kilo alıp verme gibi sebeplerle kalça ve popo bölgesinde deri sarkmaları ve doku kayıpları meydana gelir.

Popo ve kalça estetiğinde sarkan deri kısımları alınarak, kişini anatomik yapısına ve tercihine uygun olacak şekilde popo ve kalça yukarı doğru gerilir. Gerekli durumlarda kalça ve popo içine protez, aquafilling gibi doğal dolgu yada kişinin kendi dokuları kullanılarak estetik ve göze hoş gelen görünüm kazandırılır. Uygulamalar lokal yada genel anestezi altında 1-3 saat süren uygulamalarla yapılır. Popo estetiğinden 1 hafta sonra işe dönülebilir. Uygulama sonrası 2 hafta özel korse giyilir.

Vücut estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Uygulanan operasyon sayısına göre bir yada iki gece hastanede kalınır. Vücut estetiği sonrasında 10-15 günlük nekahet döneminden sonra günlük hayatına yada ağır olmayan işine dönebilir. Ağır olmayan spora 2 hafta sonra başlanabilir.

Vücut Estetiği Öncesi?

Uygulama öncesi hastanın tercihleri ve cerrahın ortak kararı ile yapılacak uygulamalar seçilir. Gerekli test tetkik ve muayeneler sonrası ameliyat kararı verilir. Düzenli kullanılan ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin. Vücut estetiği olmaya karar verildikten sonra sigara içiliyorsa mutlaka bırakılmalıdır. Kişi uygulama sonrası oluşacak sonuçlar hakkında bilgilendirilir. Özellikle obezite cerrahisi sonucu verilen kilo sonrası oluşan sarkmalarda, kilo verim aşamasının bitmiş ve vücudun ideal kiloya ulaşmış olması gerekir.

Vücut Estetiği Önerileri?

Operasyon önce yapılan muayenelerde kişi ne istediğini tam olarak belirtmelidir. Uygulamaların sonucu karşılaşılabilecek istenmeyen sonuçların önüne geçmek için doktor seçimi çok önemlidir.

Vücut Estetiği Uygulamalarımız?