Yüz Estetiği NedirYüz estetiği, yaşlanma sürecinde cildin elastikiyetini ve gerginliğini kaybetmesine sebep olan sarkmalar, doku kayıpları ya da hasta adayının yüzünde memnun olmadığı, rahatsızlık veren bölgeleri iyileştirilmesi yeniden yapılandırılması gibi işlemleri kapsar. Yaşlanma süreci, karşı koyamayacağımız fakat etkilerini değiştirebileceğimiz bir süreçtir. Zaman, çevre, yaşam tarzı ve sağlık sorunları, cildimizde özellikle yüzümüzde etkisini gösteren faktörlerden bazılarıdır. Yıllar içinde oluşan minik kırışıklar, sarkmalar, gerginliğin kaybolması, cilt altı yağ ve dokularda oluşan kayıplar yüz estetiğinin sağladığı imkanlarla giderilir. Birçok kişi memnun olmadığı yüz hatları ya da yaşlanma birlikte gelen kozmetik deformasyon için estetik cerrahinin en yeni teknikleri kullanarak ürettiği çözümlerden faydalanır.

Tıbbi literatürde Riytidektomi olarak geçen yüz estetiği birçok değişik teknik kullanılarak yapılır. Genel olarak ameliyat uygulanan ve ameliyatsız yöntemler olarak ayrılabilir.

Yüz estetiği ameliyatı yaptırmak için çeşitli sebepler olabilir. Bunlar, doğal olarak gelen özelliklerden memnuniyetsizlik, doğuştan gelen sorunlar, yara izlerini kamufle etme arzusunu veya yaşlanma ya da hayat tarzı nedeniyle meydana gelen deformasyonları tersine çevirme arzusunu içerir.

Yüz Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüz estetiği, genel anestezi altında 3-5 saat süren operasyonla yüz gençleştirme işlemi tamamlanır. Yüzde oluşan doku kayıpları ve elastikiyetini kaybederek bollaşan derinin eski formuna kavuşturulması hedeflenir. Bununla birlikte aynı anda boyun, alın, göz, burun, çene ve kaş germe uygulamaları ile birlikte yapılabilir. Yüz estetiği sonrasında yara izlerinde zamanla iyileşecektir fakat tamamen görünmez olmayacaktır, çok belirgin olmayan soluk izler kalabilir. Yüz germe ameliyatı, sorunlu bölgeye en yakın ve en az fark edilebilecek alın saç çizgisi, saçlı deri ve kulak kıvrımlarının çevresi gibi görünmeyecek alanlarda açılan kesiler ile yapılır. Çene ve boyun uygulamalarında benzer yöntem izlenir. Kişinin istek ve doktorun onayından sonrasında belirlenen yüz bölgelerinin gerginliği sağlamak için kesiler saçlı deriden başlayarak şakak ve kulak çevresinden devam ederek kafanın alt bölgesinde tamamlanır. Fazlalık deri çıkartılır. Fazla yağ dokusu alınır yada eksik olan bölgelere dağıtılır yüz kasları üzerinde gerginleşme işlemleri yapıldıktan sonra deri tekrar kapanır ve dikişler ile işlem tamamlanır.

Yüz Estetiği Öncesi?

Yüz estetiği öncesi, kişinin istekleri doğrultusunda kişiye özel olarak hazırlanacak uygulamalar seçilir. Beklentiler ve sonuçlar uzman cerraha danışılarak ortak karar verilir. Bu süreçte kişinin beklentileri tam olarak tespit edilerek, yaş, hayat tarzı, kalıtım anatomik yapı gibi sonuçlar üzerinde etki edebilecek konular hakkında bilgilendirme yapılır. Özellikle iyileşme ve sonraki sürecin başarısı için sigara operasyondan 3-4 hafta önce bırakılmalıdır. Yüz estetiği ile amaçlanan başarılı bir operasyon sonrasında kişiyi mutlu edecek daha genç gergin yüz hatlarına ulaşmaktır.

Yüz Estetiği Sonrası?

Yüz estetiği ameliyatı sonrasında tüm şişlikler ve morluklar kaybolduktan sonra gözle görülür hale gelir. Bu süreç bir ayı bulmaktadır. Ameliyat sonrası kontrol amaçlı bir gün hastanede kalınır. İlk gün yüzde yanma hissizlik ve gerginlik hissi oluşabilir. Bandajlar 2.günde çıkarılır bu süreçte olacak ağrılar doktor tarafında verilen uygun ağrı kesiciler ile etkisi azaltılır. İlk günlerde oluşan şişlik ve morluklar bir hafta sonra kaybolmaya başlayacaktır. Dikişler bir hafta sonunda alınarak işbaşı yapılabilecek duruma ulaşılır. Yüz estetiği ile amaçlana genç ve mutlu yüz hatlarına 1-2 ay sonunda operasyonun tüm etkilerinin kaybolması ile görülür. Nihai yüz germe estetiği sonuçları, ameliyat yara izlerinin 1 sene içerisinde ten rengine dönmesi ile gözlenir.

Yüz Estetiği Önerileri?

Yüz estetiği kişini yaşlanmasını engellemez. Bunula birlikte oluşan olumlu etkileri 10-15 yıl sürebilir. Daha genç ve mutlu hissetmeniz yanında kendinize olan güveni tazeler. Yüz ilk bakılan ve sosyal hayata en çok dikkat çekmemize yardım eden vücut bölgemizdir. Cerrah seçimi en önemli konudur. Yüz estetiği tüm hayatımızı direkt olacak etkiyecek bir uygulamadır. Sonuçları hakkında beklentilerin cerrah tarafından yapılacak muayene ile kişiye bildirilmesi gerekir. Saçlar yüz estetiği sonrası 2-3 ay süre ile boyatılamayacağı için operasyon öncesi boyatılması önerilir.

Yüz Estetiği Uygulamalarımız?