Burun şekillendirilerek yepyeni ve doğal bir yüz görünümü kazandırılır.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Hakkında

Kapalı Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı; buruna kesi işlemi uygulanmadan yapılan bir burun estetiği operasyonu olup, burun kemiği ve kıkırdağının yeniden şekillendirilerek tıbbi sorunların giderilmesi ve burun görünümünü iyileştirerek iz bırakmadan yüze uyumlu hale getirilmesi işlemidir. Kapalı burun estetiği açık burun estetiğine göre çok ciddi avantajları olan bir yöntemdir. Kapalı olarak gerçekleştirilen rinoplastide yüzde morluk veya şişlik gibi problemler oluşmamaktadır.

 • Çekiç ve kesici aletler kullanılmaz.
 • Operasyon sonrası iz kalmaz.
 • Yüz ile uyumlu doğal bir burun elde edilir.
 • Anestezi Türü: Genel
 • Operasyon Süresi: 2-4 saat
 • İşe Dönüş Süresi: 3 gün
Op. Dr. Turab İsmayilov

ÜCRETSİZ RANDEVU ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Günümüzde rinoplasti teknolojik gelişmelerle iz bırakmadan ve ağrısız bir şekilde yapılıyor.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Yüz karakterini belirleyen en önemli organ olan burun yüzün en dikkat çekici bölümüdür. Beş duyu organından biri olan ve yüz karakterini belirleyen burun yüzün en dikkat çekici bölümüdür. Herhangi bir şekil bozukluğunda veya solunum sorununda beyne mutsuzluk sinyali göndererek yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Günümüzde estetik burun ameliyatları artık teknolojik gelişmelerle iz bırakmadan ve ağrısız bir şekilde yapılıyor.

Rahat nefes alamamak, başta horlama, uyku apnesi ve kalitesiz uyku olmak üzere birçok soruna neden olur. Kemik eğriliği, çökme, doğuştan gelen solunum sorunları rahat nefes almayı engelleyerek ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir. Yüze uyumlu burun estetiği yanında özellikle solunumla ilgili sıkıntılarda burun estetiği ameliyatlarına başvurulmaktadır. Açık burun ameliyatı mı kapalı burun ameliyatı mı tercih edilmeli bu tamamen kişinin tercihine kalmıştır. Fakat iz bırakmayan ağrısız bir operasyon olarak rinoplasti öncesi sonrası fotoğrafları incelendiğinde hiçbir izin kalmadığı, hatta burun estetiği ameliyatının geçirildiğinin bile belli olmadığı görülmekte, açık burun ameliyatına nazaran daha çok tercih edilmektedir.

Estetik ameliyatlar içinde ilk sıralarda yer alan burun estetiği ameliyatlarında Türkiye dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Açık ve kapalı tekniklerle yapılan burun estetiği ameliyatlarında amaç solunumla ilgili sağlık sorunlarının giderilmesi ve yüze yakışan doğal görünümlü bir burnun elde edilmesidir.

Burun deliklerinden girilerek yapılan kapalı burun estetiği ameliyatında herhangi bir kesi atılmadığından iz kalması söz konusu değildir. Açık burun estetiğinde ise burun delikleri arasına kesi uygulanır ve cerrah açık bir işlem olduğundan çok daha rahat çalışır. Açık burun estetiğinde burun ucunda iz kalma olasılığı varken, kapalı rinoplasti sonrası herhangi bir iz kalmaz. Uygulanması daha zor olan kapalı burun kemiği ameliyatı uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Kırmadan ve iz bırakmadan kapalı burun ameliyatı yapan doktorlar işinin ehli ve tecrübeli uzmanlardır.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Rahat nefes alamamak, başta horlama, uyku apnesi ve kalitesiz uyku olmak üzere birçok soruna neden olur. Kemik eğriliği, çökme, doğuştan gelen solunum sorunları rahat nefes almayı engelleyerek ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir.

Yüze uyumlu burun estetiği yanında özellikle solunumla ilgili sıkıntılarda burun estetiği ameliyatlarına başvurulmaktadır. Açık burun ameliyatı mı kapalı burun ameliyatı mı tercih edilmeli bu tamamen kişinin tercihine kalmıştır. Fakat iz bırakmayan ağrısız bir operasyon olarak rinoplasti öncesi sonrası fotoğrafları incelendiğinde hiçbir izin kalmadığı, hatta burun estetiği ameliyatının geçirildiğinin bile belli olmadığı görülmekte, açık burun ameliyatına nazaran daha çok tercih edilmektedir. Burun kemiği ve kıkırdağı şekillendirilerek yepyeni ve doğal bir yüz görünümü kazandırılır.

Açık ve kapalı burun ameliyatı arasındaki fark kapalı burun estetiğinde kesi yapılmadığından hiçbir ameliyat izinin olmaması ve iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasıdır.

 • Rinoplasti kesi atılmadan yapılan iz bırakmayan bir burun estetiği ameliyatıdır.
 • Burunda solunumla ilgili sağlık sorunlarının düzeltilmesinde uygulanır.
 • Burun kemiği ve kıkırdağı şekillendirilerek yepyeni ve doğal bir yüz görünümü kazandırılır.
 • Genel anestezi altında yapılır.
 • Ortalama 2-4 saat süren bir estetik operasyondur.
 • En geç bir haftada hasta normal yaşamına dönmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Kimlere Uygulanabilir?

Burnunda estetik bakımdan sıkıntı olanlar, yüzüne yakışmadığını düşünenler.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Kimlere Uygulanabilir?

Kişiye özel yapılan kapalı burun estetiğinde kesici hiçbir alet kullanılmadan yüze en yakışan burun şekli verilir. İlk kez burun estetiği ameliyatı yapılacaklar yanında daha önce yaptırdıkları burun estetiğinden memnun kalmayanlara da uygulanmaktadır. Özellikle burun içyapısında yaşanan sıkıntılar nedeni ile rahat nefes alamayanlar, horlama ve uyku apnesi sorunu yaşayanlar, gece gündüz burnundan nefes almada sıkıntı yaşayanlar, konka bülloza yani burun eti büyüme sorunu yaşayanlar kapalı burun estetiği ameliyatı ile sağlığına kavuşmaktadır.

Burun tıkanıklığı ve tekrarlayan sinüzit rahatsızlığı ile burun eti belirtileri tespit edilir ve kapalı burun estetiği ile hasta kısa sürede sağlığına kavuşturulur. Burnunda estetik bakımdan sıkıntı olanlar, burnunun yüzüne yakışmadığını düşünenler, kemerli bir buruna sahip olanlar ve her aynaya baktığında burnunu görüp mutsuzluk hissederek öz güven eksikliği yaşayanlar rinoplasti için başvurmakta, kapalı rinoplasti sonrası değişime inanamamaktadır.

Herhangi bir iz kalmaması özelliği ile açık rinoplasti mi kapalı rinoplasti mi kararsız kalanlar kapalı burun ameliyatını tercih ederek çok daha konforlu bir süreç yaşarlar. Burun kemik ve kıkırdak eğriliği yani deviasyon ameliyatı olanlar herhangi bir kesi atılmadan yaptırdıkları rinoplasti ile kısa sürede ideal burunlarına kavuşarak herhangi bir ameliyat izi taşımayan burunları ile çok daha mutlu ve kendileri ile barışıktırlar. Bir veya daha fazla burun operasyonu geçirmesine rağmen halen burnundan memnun olmayanlar da kapalı burun estetiği ameliyatı ile istediği burun görüntüsüne kavuşur. Daha önceki ameliyatların başarılı olmaması veya sonradan yaşanan bir travma sonucu burun şeklinin düzeltilmesini isteyen herkes rinoplasti için başvurabilir. Açık veya kapalı burun ameliyatı ile yapılan düzeltmelerde burun şekli ve solunum sorunları giderilerek hasta sağlığına kavuşturulur.

Yüze uyumlu burun estetiği yanında özellikle solunumla ilgili sıkıntılarda burun estetiği ameliyatlarına başvurulur.

 • Rinoplasti ameliyatı nefes alıp verme sorununu izsiz ve acısız bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Burnunun yüzüne yakışmadığını düşünerek mutsuz olanları ideal burun şekline kavuşturur.
 • Daha önce geçirdiği burun operasyonlarından memnun kalmayanların sıkıntılarına son verir.
 • Herhangi bir darbe sonucu burun sağlığını ve şeklini kaybedenleri eski sağlığına kavuşturur.
 • Genel anestezi altında rinoplasti uygulanır.
 • 2-4 saat süren operasyon sonrası hasta en geç bir haftada normal yaşamına döner.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nasıl Uygulanır?

Kapalı rinoplasti ile alet kullanılmadan yüze en yakışan burun şekli verilir.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nasıl Uygulanır?

Rinoplasti öncesinde hastanın şikayetleri dinlenir ve hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Hastanın ameliyattan beklentileri çok önemlidir. Hastanın nefes alıp verme sorunu, burun eğriliği, burun eti büyümesi, kemik ve kıkırdaktaki asimetrik sorunlar, varsa burun ucu düşmesi muayene esnasında tespit edilir. Endoskopik cihazlarla kontroller yapılır ve gerekirse sinüs filmi çekilir.

Operasyon günü verilir. Eğer daha önce bir operasyon geçirilmiş ise küçük müdahalelerde 6 ay, büyük müdahalelerde işleme göre 1-2 yıl geçmesi gerekir. Çünkü burnun gerçek şekli bu süre sonunda oturur.
Her ameliyatta olduğu gibi kapalı burun ameliyatından 1 hafta önce aspirin türü kan cıvıtıcı ilaç alımı kesilir.

Sigara kullananların ameliyattan önce ve ameliyat sonrası bir müddet sigara kullanmamaları önemlidir. Kapalı burun estetiği erkek ve kadın her ikisine de uygulandığından ameliyata hazırlık sürecinde doktorun talep ettiği şeyler her ikisi için de geçerlidir. Ameliyattan 6 saat önce gıda alımı kesilir. Burun kemiği ve kıkırdağının burun deliklerinden girilerek düzeltilmesi olan rinoplasti, açık burun ameliyatında yapılan burun delikleri arası kesinin atılmadığı ve herhangi bir ameliyat izinin taşınmadığı bir operasyondur. Burun görünümünün iyileşmesi ile yüz görünümü de iyileşir. Burnun fazla kalın ya da ince olması, yüz ile orantısız durması, burun kemiği ve kıkırdağının yamuk, eğri ya da büyük olması ciddi bir estetik sorundur. Her yıl milyonlarca insan gerek Türkiye’nin dört bir yanından gerekse tüm dünyadan İstanbul’a gelerek kapalı burun estetiği ameliyatı olmaktadır. Kapalı burun estetiği İstanbul en iyi doktor arayışlarına girilmekte, hem işinin ehli hem de teknolojik donanımlı doktorlar aranmaktadır.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nasıl Uygulanır?

Kapalı burun ameliyatı iyileşme süreci oldukça kısa olup hasta bir haftada normal aktivitelerine döner. Burun eti operasyonu olan konka ameliyatı sonrası ve estetik burun ameliyatı sonrası soğutma maskeleri ile hastalar ağrı ve acı hissetmeden ve açık burun ameliyatına göre yüzde şişlik ve morluk yaşamadan kaliteli bir iyileşme süreci geçirir.

 • Kapalı burun estetiği ameliyatı ciddi uzmanlık ve yüksek donanım gerektirir.
 • Ameliyat gününden bir hafta önce aspirin vb. ilaç alımı ve sigara kullanımı durdurulur.
 • Ameliyattan 6 saat önce yeme içme kesilir.
 • 2-4 saat süren bir ameliyat olup genel anestezi altında yapılır.
 • Hastanın beklentileri ve yaşadığı sıkıntılar göz önüne alınarak yapılan bir cerrahi işlemdir.
 • Ameliyat sonrası dönemde ağrı ve acı yaşanmaz, şişlik, ameliyat izi görülmez.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Ameliyat sonrası maske sayesinde kişiler acı ve ağrı hissetmezler.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Burun görünümünün iyileşmesi ile yüz görünümü de iyileşir. Burnun fazla kalın ya da ince olması, yüz ile orantısız durması, burun kemiği ve kıkırdağının yamuk, eğri ya da büyük olması ciddi bir estetik sorundur. Her yıl milyonlarca insan gerek Türkiye’nin dört bir yanından gerekse tüm dünyadan İstanbul ’a gelerek kapalı burun estetiği ameliyatı olmaktadır.

Kapalı burun estetiği İstanbul en iyi doktor arayışlarına girilmekte, hem işinin ehli hem de teknolojik donanımlı doktorlar aranmaktadır. Kapalı burun ameliyatı iyileşme süreci oldukça kısa olup hasta bir haftada normal aktivitelerine döner.

Burun eti operasyonu olan konka ameliyatı sonrası ve estetik burun ameliyatı sonrası soğutma maskeleri ile hastalar ağrı ve acı hissetmeden ve açık burun ameliyatına göre yüzde şişlik ve morluk yaşamadan kaliteli bir iyileşme süreci geçirir. Rinoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler ilk hafta düzenli kontrollere gitmek, doktorun tavsiyelerini yerine getirmek ve iyileşme sürecinde burunu darbelere karşı korumaktan ibarettir. Kapalı burun ameliyatı iyileşme süreci ve hiçbir izin kalmadığı düşünüldüğünde, rinoplasti fiyatları son derece makul olup, deviasyon ameliyatı fiyatı da hizmet alınan hastane ve doktora göre değişkenlik göstermektedir. Rinoplasti ve konka hipertrofisi ameliyatı sonrası alınan hizmet hastanın moral ve motivasyonu bakımından önemlidir. Kaliteli bir hizmet ile rinoplasti ve deviasyon ameliyatı sonrası iyileşme ve toparlanma çok daha hızlı olur.

Burun eti operasyonu olan konka ameliyatı sonrası ve estetik burun ameliyatı sonrası soğutma maskeleri ile hastalar ağrı ve acı hissetmeden ve açık burun ameliyatına göre yüzde şişlik ve morluk yaşamadan kaliteli bir iyileşme süreci geçirir

 • Burun ameliyatından sonraki ilk 5 günü sakin bir şekilde geçirin.
 • Burun üstünde bulunan ateli ıslatmadığınız sürece duş alabilirsiniz.
 • Üçüncü günden itibaren kanamanız olmuyorsa deniz suyu ile burun içinize bakım yapabilirsiniz.
 • İlk bir ay boyunca olabildiğince ani gerçekleştirilebileceğiniz hareketlerden sakının.
 • Ameliyatınızın üstünden 3 gün geçtiyse ve kendinizi iyi hissediyorsanız dışarı çıkabilirsiniz.
 • Ameliyattan en fazla 10 gün sonra burun üstündeki atel alınır.

Rinoplasti Operasyonunda Turab İsmayilov'un Farkı Nedir?

Hacettepe diseksiyonlarıyla burun bölgesinin anatomisine hakimler

Burun Estetiği Ameliyatında (Rinoplasti) Turab İsmayilov'un Farkı Nedir?

Op. Dr. Turab İsmayilov ’un en temel farklarından bir tanesi operasyonu sadece burun deliklerini kullanarak gerçekleştiriyor olmasıdır. Ayrıca bu bölgedeki anatomik yapıları bozmadan doğal bir burun elde edilmesini sağlamaktadır. Bu ameliyat yönetiminin en güzel yanlarından bir tanesi hem dışarıdan anlaşılmaması hem de burun da herhangi bir kesi gerçekleştirilmiyor olmasıdır.

İstanbul’ da bir çok estetik cerrah var. Bir çoğunun farklı farklı uygulamaları var. Mesela hastaların fotoğraflarını çekip simülasyon programlarını kullanan cerrahlar var. Bunlar daha çok işin pazarlama kısmına girmektedir.

Genel olarak baktığımızda; bu işlemi gerçekleştirirken, Op. Dr. Turab İsmayilov ’un Hacettepe Üniversitesinde hali hazırda anatomi bölümünde doktor öğrencisi olmasıdır. Doktor öğrencisi olan İsmayilov insan anatomisine hakimiyetinin artmasının temel sebeplerinden bir tanesidir. Hacettepe’de yapılan diseksiyonlar ile burun bölgesinin anatomisine hakim olan hekimler buruna az işlem yaparak rinoplasti ameliyatları gerçekleştirmektedir. Kapalı burun ameliyatlarını tercih etmelerinin en temel sebeplerinden bir tanesi de bu olarak gösterilebilir. Kapalı rinoplasti hastanın kulağına daha hoş gelen bir işlemdir. Kesi yapılmadan uygulanıyor olması burunda hiç bir iz kalmamasını sağlıyor yüze uyumlu doğal bir burun elde ediliyor. Şişlikler ve ödemler çok daha hızlı iniyor. Bütün bu faktörler birleştiği zaman, gerçekten ortaya güzel bir sonuç ortaya çıkıyor.

Burun Estetiği Ameliyatında (Rinoplasti) Turab İsmayilov'un Farkı Nedir

Kapalı burun ameliyatlarını tercih etmelerinin en temel sebeplerinden bir tanesi de bu olarak gösterilebilir. Kapalı rinoplasti hastanın kulağına daha hoş gelen bir işlemdir. Kesi yapılmadan uygulanıyor olması burunda hiç bir iz kalmamasını sağlıyor yüze uyumlu doğal bir burun elde ediliyor.

 • Çekiç gibi malzemelerle kırma işlemi yapılmaması
 • Operasyonun kesi yapılmadan uygulanıyor olması
 • Operasyon sonrası burunda hiç bir iz kalmamasını
 • Yüze uyumlu bir burun tasarımı yapılması
 • Ameliyat sonrası doğal bir burun elde edilmesi
 • Şişlikler ve ödemlerin yok denecek kadar az olması

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Fiyatları Ne Kadar?

Kişinin yaşadığı sağlık sorunlarına bağlı olarak fiyat değişmektedir.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatının (Rinoplasti) Fiyatları Ne Kadar?

Kapalı rinoplasti fiyatları hastanın yaşadığı sağlık ve estetik sorunlarına ve uygulanacak işleme göre değişmektedir. Açık rinoplasti mi kapalı rinoplasti mi daha ekonomiktir diye düşünenlere kapalı burun estetiğinin çok daha zor olduğu ve yüksek düzeyde uzmanlık gerektirdiği söylenmektedir.

Açık ve kapalı burun ameliyatı arasındaki fark ameliyat ücretinde de kendini belli eder. Açık burun ameliyatları çok daha rahat operasyonlar olup kapalı rinoplasti fiyatları biraz daha farklıdır. Kapalı burun estetiği video gösteriminde her iki operasyon arasındaki işlem farkı apaçıktır.

Burun estetiği fiyatları 2018 yılında da ameliyatın yapıldığı şehre, hastaneye ve yaşanan estetik ve sağlık sorununun büyüklüğüne göre değişecek. Ameliyatta uygulanan anestezi şekli ve hastanın hastanede kalış süresi İstanbul burun estetiği fiyatları bakımından fark yaratan durumlardır. 2-4 saat süren burun estetiği ameliyatı 1-1,5 saat süren burun eti ameliyatı fiyatları hastane ve doktora göre değişen fiyatlardır. Ameliyat öncesi ve sonrası hastanede sunulan hizmetler de burun estetiği fiyatlarını etkilemekte, 5.000-15.000 arasında olan rinoplasti fiyatları estetik operasyonun yapıldığı şehir, hastane ve doktora göre farklılık göstermektedir. Kapalı burun ameliyatı iyileşme süreci ve hiçbir izin kalmadığı düşünüldüğünde, rinoplasti fiyatları son derece makul olup, deviasyon ameliyatı fiyatı da hizmet alınan hastane ve doktora göre değişkenlik göstermektedir.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatının (Rinoplasti) Fiyatları

Rinoplasti ve konka hipertrofisi ameliyatı sonrası alınan hizmet hastanın moral ve motivasyonu bakımından önemlidir. Kaliteli bir hizmet ile rinoplasti ve deviasyon ameliyatı sonrası iyileşme ve toparlanma çok daha hızlı olur.

 • Kapalı burun estetiği ameliyatı fiyatları şehre, hastaneye ve doktora göre değişir.
 • Ameliyat öncesi ve sonrası hastanede alınan hizmetler fiyatları belirlemede etkilidir.
 • Anestezi şekli ve hastanede kalış süresi rinoplasti fiyatlarına son şeklini verir.
 • Rinoplasti ameliyatı 2-4 saat, deviasyon ve konka ameliyatları 1-1,5 saat süren operasyonlardır.
 • Solunum güçlüğü ve burun estetiği sorunu yaşayan ve 18 yaşını dolduran herkese rinoplasti uygulanır.
 • Ameliyat sonrası dönem son derece konforlu olup ağrısız ve acısızdır.

Doktorunuzun Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Röportajı

Doktorunuz Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)'ni Anlatıyor!

BU VİDEODAN NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

AMELİYAT ÇEŞİTLERİ & FARKLARI

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) ameliyatının çeşitleri ve farkları

DOKTORUNUZUN TAVSİYELERİ

Doktorunuzun Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) hakkında tavsiyeleri

VE DAHA BİRÇOK BİLGİ

Ameliyat hakkında diğer bilgilere de videodan öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerin yanı sıra diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtları

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği ile hangi rahatsızlıklarımızdan kurtulabiliriz?

Burun estetiği operasyonu ile birlikte, sizin eğer nefes almayı zorlaştıracak bir deviasyonunuz var ise bu düzeltilebilir. Ya da burun etleriniz büyük ise radyofrekans işlemi ile biraz daha küçültülüp nefes almanıza katkı sağlanılır.

Burun estetiği operasyonu kaç saat sürmektedir?

Operasyon yaklaşık olarak 2 saat civarında sürmektedir ama uyanıp, odanıza ulaşmanız 4 saati bulabilir. Operasyon 2 saat sürsede odada bekleyen yakınlarınız sizi ortalama olarak 4 saat sonra görebilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ağrı yaşayacak mıyım?

Operasyon sırasında lokal anestezi de yapılması sebebiyle uyandığınızda ilk 2-3 saat ağrınız olmayacaktır. Lokal anestezinin etkisi 3 saat sonra geçmeye başladığında ağrınız artmadan ağrı kesiciler ile harekete geçtiğimiz için ilk geceyi rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı oluyoruz.

Silikon tampon ve alçılar ne zaman çıkartılacak?

Silikon tamponlar (yapraklar) üç gün kadar burnunuzda kalacaktır. Bu süre bazen 5-6 güne kadar da çıkabilir. Bu süreç burnunuzun ameliyat sonrası iyileşme sürecine göre değişiklik göstermektedir.

Burun sırtınızda bulunan atel ise 1. haftada alınır. Tabi bu süreç cerrahtan cerraha ve doktordan doktora değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak burun ateliniz 1. haftadan itibaren alınmış oluyor. Silikon veya atelin alınması sırasında herhangi bir ağrı yaşamayacaksınız.

Ameliyat sonrası morluk ve şişlik oluşur mu? Oluşursa ne zaman geçer?

Ameliyatta oluşabilecek olan morluğunuz kullanılacak olan işleme ve uygulamaya göre değişiklik göstermektedir. Katman katman teker teker gidildiği zaman kemikte kırma yapmadan ince aletler ile çizerek ve kemik şekillendirildiği zaman ödem şişliğiniz daha az olabilmektedir.

Rinoplastiyi KBB'nin mi? Plastik Cer. Uzm. yapması daha doğru olur?

Bu işlemi KBB cerrahı da gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken şey cerrahınızın gerçekleştirdiği daha önceki ameliyatlara dikkat etmenizdir. Belli bir kısmı sayesinde teknik olarak burun çözülebilir ama belli bir kısmını da tasarım etkiliyor. Burunda ki tasarım ve görsel görüntüsünün de görünebilmesi gereklidir. Çünkü hiç bir teknik veya bilgi net olarak burun ucunuzun ne kadar kaldırılacağına veya herhangi başka bir şey olabileceğini söyleyemezler.

Ameliyat sonrası işime ne kadar zamanda dönebilirim?

İş konumunuza bağlı olarak ortalama ameliyattan 1-2 hafta sonra iş hayatınıza geri dönüş yapabilirsiniz.

Kapalı Burun Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, rinoplasti ameliyatlarında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Kapalı Burun Estetiğinde Hastalar Ameliyat Öncesi Nasıl Değerlendirilir?

Her estetik ameliyatta olduğu gibi en önemli nokta, hekimin hastanın ne istediğini, hastanın da hekimin neler yapabileceğini anlamış olmasıdır. Bunun için hastaların beğendikleri burunların resimlerini getirmeleri faydalıdır. Hastanın solunum sorunu olup olmadığı değerlendirilir, gerekirse nazal endoskop ile burun içerisi muayenede edilir. Sinüs sorunu olduğu düşünülüyorsa ameliyat öncesi bilgisayarlı tomografi ile sinüsler değerlendirilir.

Hangi Hastalar Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) için Uygun Değildir?

Çok kalın ve yağlı cildi olan, kıkırdakları zayıf hastalar alınacak sonuçların çok iyi olmayacağı konusunda önceden uyarılmalıdır. İleri yaşlarda cilt kalınlaşıp elastikiyetini yitirdiğinden beklenen sonuçlar çok iyi olmayacaktır. Özellikle ileri yaşlardaki hastalar, yakın zamanda geçirilmiş bir duygusal travma varlığı konusunda iyi sorgulanmalıdır. Sevilen bir kişinin kaybı, boşanma gibi duygusal travmalar sonrası erken dönemde yapılacak estetik ameliyatlar, hastanın duygusal durumunu daha da kötüleştirebilir. Bu tür durumlarda önce bir psikiyatrik değerlendirmenin yapılması daha doğru olacaktır. Gerçekçi beklentileri olmayan, burnundaki şekil bozukluğunu abartan, bu şekil bozukluğu nedeni ile günlük yaşantısını sürdüremez hale gelen kişiler vücut dismorfik bozukluğu adı verilen bir psikiyatrik hastalık açısından değerlendirilmelidir. Bunlar dışında genel sağlık sorunları olan, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastalarda, bu sorunlar düzeltilmeden rinoplasti işlemi yapılmaz.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) İşlemi Kaç Yaşından İtibaren Uygulanabilir?

18 yaşını doldurmuş her hastaya rinoplasti işlemi gerçekleştirilebilir. Çok ciddi görüntü ya da solunum problemleri söz konusu olduğunda kızlarda 16 yaşında bile ameliyat yapılabilir. Erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığından 18 yaş beklenilir. Her estetik ameliyatta olduğu gibi hastaların belirli bir duygusal olgunluğa kavuşmuş olmaları gerekir. Bu nedenle özel durumlar dışında 18 yaşından önce estetik ameliyat yapılamaz. Burun ameliyatlarının en çok yapıldığı yaşlar 18-25 arasıdır. İleri yaşlarda, özelikle 40 yaş sonrasında burun ameliyatları, cildin kalınlaşması ve elastikiyetini yitirmesi nedeni ile teknik açıdan daha zordur. 40 yaş üzerinde burun ameliyatı talep eden hastaların psikolojik açıdan iyi değerlendirilmeleri gerekir.

Kapalı Burnu Estetiği (Kapalı Rinoplasti) İşlemi Kime Yapılabilir?

Burnunun görünümünden şikayetçi olan, gerçekçi istekleri olan ve sağlık durumu izin veren her hastaya rinoplasti işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca burundan nefes alıp vermekte güçlük çeken kişilerde de hava yolu açılırken burun şekli değiştirilebilir.

Burun Estetiğinde Erkek ve Kadınlardaki Estetik Hedefler Farklı mıdır?

Estetik cerrahlar kadınlarda, yüz şekline uyumlu olmak kaydı ile daha ince, düz ya da hafifi kavisli inen, biraz kalkık burunlar elde etmeye çalışırlar. Ancak erkeklerde durum farklıdır. Bir burun ameliyatından sonra erkek hastada olabilecek en kötü sonuç feminizasyon yani kadınsılaşmadır. Bu nedenle erkek burunlarının fazla küçültülmemesi gerekir. Burunların düz inmesi hafifi kemerli olması, kalkık olmaması ve burun ucunun çok inceltilmemesi gerekir.

Güzel Burun Nasıl Olur?

Yüzdeki oranların nasıl olması gerektiği konusu insanların hep kafasını yormuştur. Antik çağlardan bu yana ideal yüz oranları ile ilgili bir çok formül ortaya konulmuştur. Özellikle Rönesans ressamları bu formülleri geliştirmiş ve eserlerinde kullanmışlardır. Ancak insanın yüzüne yakışan burunun ideal ölçülerde olması pek de gerekmemektedir.

Güzel bir burun, kişinin yüzünün geri kalanı ile uyumlu olmalı, kişilik özelliklerini yansıtmalı, ailesel ve ırksal karakterini tamamen kaybetmemiş olmalıdır. kişinin yüzü ile uyumsuz bir burun, çok güzel yapılmış bile olsa, yüze sonradan yapıştırılmış gibi durur. Tüm estetik cerrahi girişimlerinde olduğu gibi, rinoplastide de amaç ameliyatlı görünüme yol açmamak ve doğal bir sonuç elde etmek olmalıdır.

Rinoplasti Sonrası Burun Düşmesi Ne Anlama Gelir?

Burun ucu düşük olan hastalarda, ameliyat sırasında yeterli bir destek oluşturulmazsa, şişlikler geçtikten sonra burun ucu tekrar aşağıya doğru sarkacaktır. Doğru gerçekleştirilmiş bir rinoplasti sonrasında bu tür sorunlarla karşılaşılmaz.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatlarının Sonucu Kalıcı mıdır?

Rinoplasti ameliyatları kalıcı ameliyatlardır. Yaşla tüm burunlarda oluşan değişiklikler, rinoplasti ameliyatı sonrasında da gerçekleşir. Burun kıkırdakları biraz büyür, burun ucu düşer ve deri kalınlaşır. Fakat burun hiçbir zaman eski haline dönmez.

Rinoplasti Ameliyatında Başka Yerden Kıkırdak Alınması Gerekir mi?

Ameliyatın her aşamasında kıkırdağa ihtiyaç duyulur. Hasta daha önce ameliyat olmadıysa, çok özel durumlar dışında ihtiyaç duyulan kıkırdakların tamamı burun içerisinden elde edilebilir. Ancak daha önceden ameliyat edilmiş hastalarda kulaktan ya da kaburgalardan kıkırdak alınması, kulak arkasından ya da saçlı deriden adale zarların alınması gerekebilir.

İkinci Kez Burun Estetiği Olunabilir mi?

Gerektiğinde defalarca ameliyat edilebilir. Fakat her ameliyatta başarı olasılığı biraz daha düşer ve komplikasyon gelişme riski yükselir. Bu nedenle ilk ameliyatın gerekli özen gösterilerek tecrübeli ellerde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı Kimler Tarafından Gerçekleştirilebilir?

Rinoplasti ameliyatları Plastik Cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Burun bir bütündür ve burun estetiğinin Plastik Cerrah, hava yolu cerrahisinin KBB uzmanı tarafından yapılması gerektiği düşüncesi doğru değildir. Önemli olan sizi ameliyat edecek olan uzmanın rinoplasti konusunda tecrübeli olması, işini ciddiye alması ve iyi bir estetik görüşe sahip olmasıdır.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı Sonrasında Ne Tür Sorunlar Yaşanabilir?

Erken dönemde en sık karşılaşılan sorun kanamalardır ve bu nedenle bazen hastanın tekrar ameliyata alınması gerekir. Kapalı rinoplasti ameliyatları sonrasında geç dönemde hafif burun ucu asimetrilerinden burnun tamamen çökmesine kadar değişen çok çeşitli komplikasyonlar yaşanabilir. Bunlar dışında burnun aşırı oyulması, çok kaldırılması, çok kısaltılması, burun ucunun mandalla sıkılmış gibi çok sivrileştirilmesi ve nefes alamama gibi sorunlarla da sık karşılaşır. Bunları en aza indirmek için doğru hekim seçmeniz ve seçtiğiniz hekime isteklerinizi iyi ifade etmeniz çok önemlidir.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İlk 2 gün şişme, morarma ve burundan kan sızıntısı olabilir. Bunu azaltmak için erken dönemde mutlaka buz uygulaması yapıyoruz. Tampon olmamasına rağmen hastalar ilk günler rahat nefes alamazlar. Burun içerisine sıkılan tuzlu su ve dekonjestan spreyler ile burun içindeki şişlik azaltılır ve birkaç gün sonra hava yolu açılır. Hastalar 2 gün sonra televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir veya dışarı çıkabilir. Altınca günden sonra alçı ve dikişler alınır. Alçı alındıktan sonra hastane işine dönebilir. Morluklar kaldıysa kapatıcı makyajlar yardımı ile bunlar gizlenebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra şişlikler büyük oranda iner ve hastanın ameliyatlı görünümü geçer. Üç ayın sonunda şişlikler %80 oranında geçer ancak burun gerçek görünümünü ancak 1 yılın sonunda alır. Hastalar ameliyat sonrası 3 hafta yüzlerine darbe alabilecekleri sporları yapmamaları ve 3 ay boyunca güneşten korunmaları gerekir.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatları Nasıl Gerçekleştirilir?

Rinoplasti işlemi sıklıkla burun altından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Burun derisi kaldırılır, kemik ve kıkırdaklar ortaya konulur. Kemer alınır, kıkırdaklar şekillendirilir, gereken yerlere kıkırdak yamaları konulur. Burun ucu şekillendirilir ve inceltilir. Burun kemikleri kırılarak burun çatısı kapatılır, taban daraltılır. Gerekiyorsa burun kanatları da daraltılır. Ameliyat sırasında hastanın hava yolunu tıkayan kemik ya da kıkırdak eğrilikleri varsa onlar da alınır. Rahat nefes alabilmesi için burnun orta çatısı desteklenir, iç burun kapağı onarılır. Burun etleri büyükse radyofrekans yardımı ile ya da cerrahi olarak küçültülür. Kesikler dikilir, burunun üzerine kağıt flasterler ve plastik bir alçı konulur.

Kapalı Burun Ameliyatı (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı Sonrasında Tampon Kullanılır mı?

Çok özel durumların haricinde burun tamponu kullanılmaz. Eğer septuma yönelik ciddi bir işlem gerçekleştirilmiş ise burun içerisine ince silikonlar konulabilir. Silikon tamponların ortası delik olduğu için hastanın nefes alıp vermesine engel olmaz ve yapışmadığı için de çekerken ağrı oluşmaz. Yani eski bez tamponlarda yaşanan ve halk arasında duyduğunuz korkutucu hikayeler artık yaşanmamaktadır.

SSS HAKKINDA

Sorunuzun Yanıtını Bulamadınız mı?

Sıkça sorulan sorular sayfalarında sorunuzun yanıtına ulaşamadınız mı? Yardıma ihtiyacınız mı var? Endişelenmeyin merak ettiğiniz tüm soruların yanıtına çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Turabismayilov.com.tr sitesinde yayımlanan sıkça sorulan sorular bölümlerinde yanıtınızı bulamadıysanız aşağıdaki butona tıklayarak, yeni bir soru sorabilirsiniz. Yeni bir soru sormadan önce sorunuzun sıkça sorulan sorular sayfalarımızda yanıtlanmadığına emin olmalısınız.

Sorunuz bize ulaştıktan sonra tıbbi bir konu ise doktorlarımız tarafından, teknik bir konu ise mühendislerimiz tarafından yanıtlanacaktır. Sorunuz yanıtlandıktan sonra kişisel bilgileriniz gizlenerek sıkça sorulan sorular sayfasında yayımlanabilir.

7 GÜN, 24 SAAT SİZE YARDIMCI OLMAK İÇİN BURADAYIZ

Hasta danışmanlarımız 7 gün 24 saat sizin için buradalar, hemen bizi arayın!

Ücretsiz randevu alabileceğinizi biliyor muydunuz?

DOKTORUNUZDAN RANDEVU ALIN!

Op. Dr. Turab İsmayilov

RANDEVU TALEP FORMU

En hızlı şekilde destek almak için

HIZLI RANDEVU HATTI

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahiye mi ihtiyacınız var? Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahiye hakkında aklınıza gelebilecek her tedavi hakkında bilgi almak için ücretsiz randevu alabileceğinizi veya aşağıdaki numaradan bize ulaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Yukarıdaki randevu formunu doldurarak veya 0 (546) 639 80 33 numaralı telefonu arayarak ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Randevularınız için

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

 • Pazartesi09:00 - 17:00
 • Salı09:00 - 17:00
 • Çarşamba09:00 - 17:00
 • Perşembe09:00 - 17:00
 • Cuma09:00 - 17:00
 • Cumartesi09:00 - 17:00
 • PazarKapalı

Randevu talebinizi oluşturduktan sonra

RANDEVU TALEBİNDEN SONRA

 • Mail adresinize gelen randevu formunu kontrol ediniz.
 • Form bilgilerinizin hatasız olduğuna emin olunuz.
 • 8 saat içerisinde hasta danışmanımız tarafından aranacaksınız.
 • İletişim bilgilerinizden ulaşılabilir olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Randevunuz danışmanınızla belirteceğiniz tarihe göre belirlenecektir.
 • Randevu gün ve saatten 15 dakika evvel gitmeye özen gösteriniz.