Geçmişi 19. yüzyılın başlarına dayanan saç ekim işlemleri, gelişen teknoloji ve tıp bilimi sayesinde günümüzde çok başarılı şekillerde uygulanmaktadır. Genetik, yaş, kaza ve hastalık gibi etkenler yüzünden saçlarda seyrelme yada belli bölgelerde saçların tamamının dökülmesi görülür.

Saçlarda görülen dökülmenin sağlık üzerinde fiziksel rahatsızlık verecek etkisi olmasa da psikolojik olarak kişiyi rahatsız etmektedir. Saçlarda ki seyrelme ve dökülme kişini özellikle sosyal ortamlarda gerilmesi ve kendine olan güveni etkilemektedir. Saç ekim işlemleri ile saçlarda görülen seyrelme ve dökülme estetik sorun olmaktan çıkmıştır. Saç ilk bakışta dikkat çeken belirleyici ve ayırt edici özelliklerin başında gelmektedir.

Saçların dökülmesi ve seyrekleşmesi kişini görünümünü bütünüyle değiştirebilmektedir. Günümüzde kişisel bakım ve imajın en önemli parçası olan saçlarımız, sosyal iletişim ve iş hayatından büyük önem taşır. Saçlarda meydana gelen seyrelme ve dökülmeler dış görünüme ve kişinin psikolojisine etki etmektedir. En son teknoloji ve tıbbi teknikler ile saç ekim işlemleri riskiz ve kısa sürede görülen etkileri saç dökülmesine çözüm getirmektedir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi yaş, genetik etkenler, hastalık yada kaza gibi çeşitli faktörler sebebi ile özellikle kişini ön kısımda dökülmüş olan bölgelere, iki kulak arasında kalan ve ömür boyu dökülmeyecek bölgeden saç köklerinin alınarak ön kısımda açılan kanalara yerleştirilme işlemidir. Saç ekim işlemi kişinin kendi saç stoklarından ense bölgesinde dökülmeyecek olan saç köklerinin donör olarak kullanılması ile uygulanabilir. Saç ekim işleminde kişinin ense bölgesinde yer alan saçların kuvveti ve yoğunluğuna göre kişi eski görüntüsüne kavuşa bilmektedir. Günümüz teknolojisi ile tek seferde 7000 – 8000 adet kök, saç ekimi yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

19. yüzyılın başlarında kafa derisini yüzülerek, başka bölgeye aşılanması yöntemi ile başlayan saç ekme denemeleri uzun yıllar değişik teknikler kullanılarak denenmiştir. 1980’lerde Brezilya ve ABD kullanılan teknikler ile saç ekimi için yeni bir dönem başlamıştır. 2002 ve 2007 yıllarında ilerleyen teknoloji ve tıbbi aletler ile günümüzde uygulanan saç ekim yöntemlerine ulaşılmıştır. Saç ekimi, ensede bulunan ve dökülmeye karşı çok daha dirençli olan bölgeden köklerin alınması ve bu köklerin nakledilmesi şeklinde 2 aşamadan oluşmaktadır. Günümüzde saç ekiminde FUE ve FUT adı verilen 2 yöntem uygulanmaktadır. FUE adı verilen bu yöntemde nakil edilecek saç kökleri tek tek alınır. Uygulama öncesi lokal anestezi uygulanır. İki kulak arkasında bulunan donör bölgeden alınan saç kökleri (greftler) ekimin yapılacağı bölgeye dikilmesi işlemidir. Ortalama bir yıl içinde ekimi yapılan bölgelerde ki saç kökleri kuvvetlenerek sağlıklı bir şekilde yerleşmiş olur. Bu teknik ile donör olarak kullanılan bölgede kesi olmadığı için dikiş izi ve sonrasında görülen komplikasyonlar gözlenmez. FUT yönteminde iki kulak arasında ense boyunca bant şeklinde üzerinde saç kökleri olan şeritler çıkarılır. Teknisyen yardımı ile mikroskop altında tüm kökler birbirinde ayrıştırılır. Ekimin yapılacağı bölgeye taşınan kökler saç ekim işlemi yapılarak uygulama sonlandırılır. Donör olarak kullanılan bölgelerde 5-10cm’lik izler kalabilir. Bu bölgelerde geçici hissizlik ve uyuşukluk olabilir. Bu yöntem genel anestezi yada lokal anestezi altında yapılabilir.

Saç Ekimi Sonrası?

Saç ekimi işleminden sonra 2 gün boyunca ekim yapılan bölgeye hiçbir şekilde temas olmamalı. Bu süreçte saç kökleri ve saç derisi çok hassastır. Oluşabilecek enfeksiyon için önlem almak şarttır. Saç ekim işleminden sonra 1 hafta süre boyunca ekim yapılan bölgede ki saçlara dokunulmaması gerekir. Saçların yıkama işlemi saç ekim merkezinde 3-4 gün sonunda yapılır. Bu sürenin ardından saç yıkama işlemlerinde özel olarak üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Kurutma işlemi sırasında fön makinası kullanılmalıdır. Kullanılacağı durumlarda ılık ve ekim yapılan alana uzak mesafeden kullanılmalıdır. Uygulama sonrası spor aktiviteleri, deniz, havuz ve sauna gibi ortamlardan bir ay boyunca uzak durulmalıdır. Özellikle ilk iki hafta boyunca uyku esnasında saç ekimi yapılan bölgeye yorgan ve yastık ile teması engellenmelidir. Kıyafet değiştirirken ekim yapılan bölgeye zarar verecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Sigara ve alkol iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Saç Ekimi Öncesi?

Sigara, alkol kullanımı uygulamadan en az 1 hafta önce bırakılmalıdır. Sigara ve alkol iyileşme sürecini uzatır ve olumsuz etkileyebilir. Kronik rahatsızlıklara bağlı sürekli kullanılan ilaçlar var ise uygulama öncesinde doktora bilgi verilir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar uygulama öncesi kullanılmamalıdır. Saç ekimi öncesinde saçların yıkanmış ve gömlek gibi giyip çıkarma esnasında ekim yapılan bölgeye temas etmeyecek kıyafet seçilir.

Saç Ekimi Önerileri?

Saç ekimi konusunda en önemli konu saç dökülmesinin nedeninin bulunmasıdır. Hastalık, genetik yada kullanılan ilaçlara bağlı olarak dökülmelere farklı yaklaşımlar uygulanır. Saç ekimi önce dökülmenin altında yatan sebepler doğru tespit edilirse, deneyimli doktor gerekli uygulamaları sorunsuz gerçekleştirir ve ileride olabilecek sorunların önüne geçer. Saç ekimi sırasında ne kadar saç kökü (greft) kullanılacağı, donör olarak seçilen bölgenin yapısı incelenmeli ileride olabilecek dökülmelerin önüne geçilmelidir. Saç ekim işlemini yapacak doktor ve ekibin yapısı mutlaka incelenmeli ekim işlemini doktor, hemşire yada teknisyenin yapıp yapmayacağı mutlaka tespit edilmelidir. İlk ekilen saçlar zamanla dökülebilir. Bu süreç normaldir saç ekiminden 2-3 hafta sonra başlayıp 2 aya kadar uzayabilir. Yaklaşık 3-4 ay sonra dökülen köklerden yeni saçlar çıkmaya başlar ve 1 yılın sonunda uygulamanın tüm sonuçları görünür hale gelir.

Saç Ekimi Uygulamalarımız?

Tıraşsız FUE Yöntemi İle Saç Ekimi Operasyonu
Kişinin saçları kesilmeden yapılan tıraşsız saç ekimi, yoğun iş ortamlarında çalışanların saç ekimi ve iyileşme süresi boyunca saçsız kalmaz. Tıraşsız saç ekimi, operasyon sonrası “saç ektirmiş” görüntüsü oluşmaz. Donör alandan alınan saç köklerinden sonra oluşan göze hoş gelmeyen görüntüyü oluşmaz. Sosyal ve iş yaşamına dönüşte, operasyon fark edilmesi çok daha zordur. Saçlarını kısaltmak istemeyen kadınlar için ideal çözümdür.
Uzun saç kullanan kadın ve erkekler uzun süre saçlarının uzamasını beklemez.
Sakal & Bıyık Ekimi Tedavisi Operasyonu
Sakal ve bıyık ekimi tedavisi, erkekliğin en çarpıcı sembollerinden olan sakal ve bıyıkların başta hormonal yetersizlik olmak üzere yara, yanık ve kaza gibi nedenlerden dolayı seyrekliklerin veya boşlukların oluştuğu bölgelere yapılan kıl ekimidir. Saç ekim yöntemi ile aynı yöntemlerle yapılmakta olup psikolojik olarak can sıkan bu durumdan yüz mizacına en uygun ekim ile kurtulmayı sağlar.

Kirpik & Kaş Ekimi Tedavisi Operasyonu
Kirpik ve kaş ekimi işlemleri ağrısızdır. Lokal anestezi yöntemiyle yapılır ve işlem ortalama olarak 1 ile 2 saat arasında sürmektedir. Kirpik ve kaş ekimi işlemlerinin sonuçları huzur vericidir. İşlem son derece rahat ve ağrısız gerçekleşir. Kirpik ve kaşlarınızın kendilerini toplayıp uzaması 4-6 ay kadar sürer.

Saç Ekimi Alanında Sunduğumuz Hizmetler