Sakal ve Bıyık Ekimi Tedavisi Hakkında

Erkeklerde sakal ve bıyık kıllarının çıkış noktaları çoğu kez homojen değildir. Yüz bölgesinde olmayan sakal veya bıyık kılları her hangi bir ilaç tedavisi ile sağlanamaz. Bu iş için yapılacak olan tek tedavi kıl ekim yöntemidir. Saç ekimi yapılabildiği gibi kıl çıkmayan alanlarda sakal ve bıyık ekimi de yapılabilir.

Bıyık ve sakal ekimi sonrası kişinin yüzünde ki kıl dağılımında belirgin bir simetri sağlanır. Birçok erkek için sakal veya bıyıklarının olmaması veya seyrek olması psikolojik açıdan ters etki yaratır. Özellikle bizim toplumumuzda bıyık ve sakal erkeklik ile yakından bağdaştırılan öğelerdir. Ayrıca son yıllarda ünlülerin başlattığı sakal ve bıyık uzatma modası halk tarafından da benimsenmiştir. Erkekler kişiliklerini seçtikleri sakal ve bıyık şekilleri ile yansıtmaya başlamışlardır.

Erkeklerde yüzde bulunan kıllar genelde 13 yaşından itibaren çıkmaya başlar. Bazı erkeklerde ergenlik daha geç başlar. 15 yaşından sonra sakal ve bıyık kılları sayı olarak artış gösterir. Erkeklik hormonlarının arttığı bu yıldan itibaren sakal ve bıyık kılları hızla şeklini alır ve kalınlaşır. Genetik gibi bazı nedenlerden sakal ve bıyık kıl köklerinin hiç çıkmadığı durumlar olur. Bazen de sonradan olan bir hastalık bazı kıl köklerinin geri dönüşümü olmayacak şekilde dökülmesine neden olur. Bu tür durumlarda geri dönüşüm için sakal ve bıyık ekimi tedavisi uygulanır. Bu tedavi köse olarak tabir edilenler ile seyreklik sorunu yaşayan erkeklere uygulanabilir. Sakal ve bıyık ekimi tedavisinde yaş sınırı 20’dir.

20 yaşından küçüklere kıl olgunlaşması tamamlanmadığından ekim yapılmaz. Bazı erkeklerde olgunlaşma 22 yaşa kadar sürebilir. Sakal ve bıyıklarında seyrelme, yer yer dökülme veya hiç olmama durumu yaşayanların tedaviye başvurmaları tavsiye edilir. Sakal ve bıyık ekimi için gelen kişilerin öncelikle kıl kök durumu incelenir. Kılların fazla olduğu ve az olduğu alanlar tespit edilir. Sakal ve bıyık köklerinden transfer yapılabildiği gibi elmacık kemikleri üzerindeki kıllardan ve boyun bölgesinden de fazla kökler alınarak ekim yapılabilir. Yüzde hiç kıl yoksa vücutta ki diğer kaynaklar araştırılır.

Sakal ve bıyık ekimi kılların yoğun olduğu bölgelerden seyrek olduğu bölgelere doğru kaydırma şeklinde yapılır. Transfer için yüz bölgesinde hiç kıl olmaması veya yeterli kıl olmaması durumunda ise enseden, kulak kıllarından ve göğüs kıllarından yararlanılır. İşlem oldukça basittir. Özel bir aparatla kıl kökleri toplanır ve eksik olan alanlara simetrik bir şekilde dağıtılır.

Fazla bir can acısı hissi olmamasına rağmen hem köklerin alındığı alana hem de ekimin yapılacağı alana lokal anestezi uygulanabilir. Bu anestezi genelde anestetik krem ile sağlanır. Anestetik krem bölgeyi kısa sürede uyuşturur ve uygulama yapılan kişi kıl ekimi ve çıkarma işlemini hissetmez. Kıl kökleri alınan bölgeden tek tek toplanır ve saç ekiminde olduğu gibi tek tek ekilir. Bu işlem sonrası hasta günlük hayatına devam eder ve bir kaç dikkat edeceği nokta dışında sorun yaşamaz.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim