Sıfır Beden Olma Uğruna Girilen Bir Nevroz: Anoreksiya

Zayıf ve fit görünmek, yağsız bir vücuda sahip olmak ve estetik olmak uğruna birçok diyete başvururuz. Bu diyetlerin kimi oldukça ağır, kimleri ise daha hafiftir. Diyetler belirli bir sürecin sonunda bize umduğumuz kiloya ulaşmayı vadeder, haliyle iyi bir motivasyonla başladığımız diyetimizi istikrarlı sürdürmek için çabalar dururuz. Öyle ki bir çok kadın bugün bölgesel yağlanma nasıl giderilir sorusuna yanıt ararken, bir yandan diyetleri listelemeye başlarlar.

Kimi zaman zayıflamak uğruna yemeyiz, içmeyiz… Ancak yemeyi ve içmeyi kesmenin sağlıklı olmadığını ve düzenli/dengeli beslenerek diyet yapmadığımız zaman hem fiziksel hem de psikolojik olarak sarsılabileceğimizi bilmeliyiz. Zira bu tarz zayıflama uygulamalar çok tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlardan birisi de Anoreksiya…

Anoreksiya Nevroza, genç yaştaki kadınlarda meydana gelen bir tür psikolojik bozukluktur. Yemek yememe, uyumama ve bunlar ile beraber yine de fiziksel olarak yoğun aktiviteleri sürdürme ile meydana gelir. Anoreksiya hastaları zayıf olmak ve zayıf görünmekten hoşlanırlar ancak zayıflık bu rahatsızlık ile beraber bir süre sonra hem estetik açıdan hem de sağlık açısından çok kötü boyutlara götürebilir.

1- Tokluk Giderme ve İstifra

Anoreksiya hastalarında söz konusu olan yememe davranışında, öğünler neredeyse sıfıra inmeye yüz tutar, yemek yenildiğinde dahi kişi bu besinden kalori kazanmamak için açlğını giderdikten sonra istifra etmeye çalışır. Bu durum vücut dengesinde ciddi hasarlara yol açar.

2- Saç, Tırnak, Cilt Hasarı

Aşırı uykusuzluk hali ve beslenmemeye dayalı olarak vücut bir süre sonra dış uzuvlarını besleyemez hale gelir ve uzuvlar dökülmeye, kırılmaya, renk değiştirmeye başlar. İyi bir estetiğe sahip olunmak isterken, tüm estetiğin kaybı meydana gelir.

3- Organların İflası

Vitamin, mineral, protein, karbonhidrat gibi değerlerin alınamaması bir süre sonra organların da beslenememesine neden olur. Sıvı tüketiminin de en aza inmesi nedeniyle organlar artık çalışamaz hale gelir ve bir süre sonra bunun tedavisi mümkün olmayabilir.

Anoreksiya, bir tür kilo alma korkusudur ve yiyecek fobisine dönüşebilir.

Merak ettiğiniz mesele karın bölgesi yağlanması nasıl eritilir ise öncelikle bu yağlanmanın nedeninin beslenmenin ağırlığına karşın yapılan fiziksel aktivitenin azlığından kaynaklanır. Bir defa bu yağlanmanın başlamaması için günün belirli bir diliminde mutlaka tüm vücut egzersizleri yapılmalıdır. Yağlanma söz konusu ise, yağlanma eritilene kadar karın bölgesine yönelik egzersizler yoğunlaştırılmalı ve ağır beslenme durdurulmalı. Yağlar eridikten sonra dengeli ve güçlü beslenerek egzersizler sürdürülmelidir.

Eğer yağlanma sorununuzu yönetemiyor ve bu durumdan kaynaklanan estetik bozukluk sizi rahatsız ediyor ve endişeleniyor ise; o halde daha farklı bir rahatsızlık ile yüzleşme riskine girmeden yağ aldırma (liposuction) uygulamalarını tercih edebilir ve istenmeyen yağlarınızdan hemen kurtulabilirsiniz.

 

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim