Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatında Merak Ettiklerinizi Op. Dr. Turab İsmayilov Açıklıyor!

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatı Nedir?

Liposuction işlemi yağ emme yani; lipo, yağ, suction ise emme işlemidir. Vücuttaki yağların sıvı enjeksiyonu yapılarak uygun cihazlarla alınması yöntemidir. Bu cihazlar ameliyat süresini ve işlemin kalitesini oldukça etkilemektedir. Maalesef birçok hastanede bu cihazlar bulunmamaktadır. Bu cihazların basit bir aspiratör olarak algılanması oldukça yanlıştır. Çünkü bir aspiratör ile yapılan yöntem hem uzun sürer hem de hastaya zarar verebilmektedir.

Liposuction yöntemi 3 veya 4 tane tanınmış cihazla popülerize olmuş bir yöntemdir. Klasik Liposuction, Vaser Liposuction, Lazer Liposuction ve son olarak Jet Liposuction yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birbirlerinden farklı olmayan tek bir süreçleri var o da yağların emilmesidir. Yağların emilmesi sürecinde her zaman aynı işlem gerçekleştirilip yağlar alınır. Yağların eritebilmesi veya çok zor bölgelerdeki yağların şekillendirilebilmesi için cihazların kullanılması şarttır. Örneğin Vaser cihazı Ultrasonic ses dalgası kullanarak yağ dokularını parçalar ve oradaki bütün yağların alınabilmesi için daha kolay bir ortam sunan bir teknolojidir.

Lazer teknolojisi ise bölgedeki cildin sarkıklığının giderilmesi için yapılan bir teknolojidir. Bu teknoloji kullanılarak sıkı bir vücut ve cilt dokusu elde edilebilmektedir. Zigomatik denilen yöntemde ise su fışkırtarak yağların parçalanması ve aniden alınması yöntemidir.

Yağ Aldırma (Liposuction) Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction işlemi dönem dönem tüm işlemlerin kendini değiştirdiği gibi son dönemlerde çok fazla değişikliğe uğraşmıştır. Eski dönemlerde plastik cerrahide liposuction işlemi sadece zayıf hastalara belirli bir bölgeyi şekillendirmek amacıyla yapılan bir işlem olarak popülerize olmuştur. Günümüzde liposuction işlemi yerini zayıflama yöntemi olarak almıştır. Dolayısıyla bizlere başvuran hastalara özellikle spor yapın sonrasında bu işlemi yapalım diye bir öneride bulunmuyoruz.

Hastanın sağlık durumu liposuction işleminin yapılmasına izin veriyorsa bu işlemi gerçekleştirebilmekteyiz. Liposuction işlemi sağlık durumu iyi olan her hastaya yapılabilmektedir.

Yağ Aldırma (Liposuction) Nasıl Uygulanır?

Liposuction ameliyatı öncesinde vücuttan yağ alınacak olan bölgeler detaylı bir şekilde çizilir. Hastayla beraber hastanın şikayetçi olduğu bölgeler işaretlenir. İşaretleme işlemi bittikten sonra bölgeye göre değişiklik göstermesiyle beraber genel veya lokal anestezi altında işleme başlanır. İşlemin yapılacağı bölgeye tümessan denilen içerisinde lokal anesteziyi ve kanamayı azaltacak ilaçların olduğu bir solüsyon verilir. Solüsyon verildikten sonra hastaya göre vaser veya lazer cihazlarından biri seçilerek bölgeye uygulanmaya başlanır.

Sonrasında bütün yağlar alınır ve seçilen vaser veya lazer işlemi tekrar uygulanarak yerde kalan cildin sıkı olması ve daha düzgün olması sağlanır. Liposuction işlemi sırasında işlemin derin yağlara yönelik dokulara yapılması ameliyat sonrasındaki kötülükleri ve düzensizlikleri minimal düzeye indirebilmektedir.

Yağ Aldırma (Liposuction) Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Liposuction işlemi sonrasında iyileşme süreci diye bir kavramımız yoktur. Sebebi ise; liposuction işlemi yaklaşık 5 mm’lik bir kesiden girilerek yapılan bir işlemdir ve bu işlemde kimi zaman dikiş atılmayabilir yani kendi kendine iyileşen bir doku oluşabilir. Ameliyat sonrasında şişlik ve ödem yaklaşık olarak 2 ay sürebilmektedir. 2 ay sonra işlemin uygulandığı bölgedeki sertlikler ve şişlikler tamamen geçebilir.

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatında Turab İsmayilov’un Farkı Nedir?

Düzgün bir hasta seçimi yapılması, hastalara realistik beklentilerinin olmasının söylenmesi, hastalara göre cihaz seçimlerinin doğru yapılması vaser veya lazer cihazlarının seçimi. Turab İsmayilov zayıf ve sıkılaştırmayı daha özellikli gören hasta grubuna lazer, kilo vermek için zayıflamak için bu işlemi yaptıran hastalara ise vaseri tercih etmektedir. Bundan önceki süreçte tabikide hastanın bütün tetkiklerini anestezist uzmanları tarafından değerlendirilmesi, hastanın ameliyata uygun olup olmadığının belirlenmesi ve ameliyat sırasında hastanın tansiyonunun normal tansiyondan daha düşük tutarak hastanın kan kaybının minimale indirilmesi çok önemlidir.

Bunu uyguladığımız takdirde ameliyat sonrasında hastayı hızlı bir şekilde ayağa kaldırabilmemiz mümkün olur. Ameliyattan 2 saat sonra hastanın ayağa kalkıp yürümesi bu yöntemde çok önemlidir. Özellikle liposuction gibi pıhtı atma riskinin ve felç riskinin yüksek olduğunu gösteren uygulamada ameliyat sonrasında ki hastayla doktor uyumunun sonucu olarak hastalar ameliyattan mutlu ve yağlarını kaybetmiş bir şekilde ayrılabilmektedir.

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatının Fiyatları Ne Kadar?

Yağ aldırma işleminin fiyatları yaklaşık 7.000 ₺ ile 10.000 ₺ arasında değişmektedir. Fiyatların değişkenlik göstermesinin sebebi ise işlemde uygulanacak olan bölge sayısı ve yapılan işlemin fazlalığı veya azlığı nedeniyle fiyatlarda değişkenlik görülmektedir. Ayrıca ameliyat esnasında kullanılan teknolojide fiyatlara etki edebilmektedir.

Search

+
SORU SOR
WhatsApp WhatsApp İletişim