Karın bölgesindeki sarkmalarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Hakkında

Karın germe ameliyatı (Abdominoplasti), orta ve alt karın bölgesinde meydana gelen sarkma, yağlanma, gevşeme, kas deformasyonu ve çatlakları yok eden bir estetik ameliyat olarak; hamilelik sonrası, aşırı kilo alıp verme sonrası veya yaşlanma ile ortaya çıkan karın bölgesi sorunlarını ortadan kaldıran cerrahi bir işlemdir.

 • Sıkıştırılarak düz bir karın elde edilir.
 • Deforme olan karın kasları düzeltilir.
 • Kişileri ideal karın görüntüsüne kavuşturur.
 • Anestezi Türü: Genel anestezi
 • Operasyon Süresi: 2-4 saat
 • İşe Dönüş Süresi: 15-18 gün
Op. Dr. Turab İsmayilov

ÜCRETSİZ RANDEVU ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Karın bölgesindeki deformasyonlar düzeltilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Göbek ve karın bölgesindeki deformasyonu düzelterek ideal bir görüntüye kavuşmayı sağlayan abdominoplasti, deri altındaki yağ dokusunun çıkarılması, sarkan derinin sıkılaştırılması, fazla derinin alınması ve deforme olan kasların onarılarak sıkılaştırılmasıdır. Yapılan abdominoplasti ameliyatı önce ve sonrası fark inanılmaz derecede belirgin olmakta, hastalar ameliyat sonrası sonuçtan son derece memnun kalmaktadır.

Zayıf kasların gerilmesi ve sıkılaştırılması ve fazla yağ ve deri dokularının alınması sonucu düz ve gergin bir görünüm elde edilir. Abdominoplasti yaptıranların yorumları okunduğunda, düz bir karın görüntüsüne sahip olmanın yanında birkaç kilo verildiği de anlaşılmaktadır. Karın germede kaç kilo gider diyenler için yağ dokusuna, sarkan derinin miktarına ve deforme olmuş kas ağırlığına göre verilen kilo değişir diyebiliriz.

Doğum sonrası egzersizle ve diyetle bir türlü toplanamayan karın bölgesi hanımların korkulu rüyasıdır. Doğum sonrası karın germe hareketleri bir yere kadar etki ederken maalesef doğum öncesi görüntünün yakalanması her zaman mümkün değildir. Genetik yatkınlığı olan, hızlı kilo alıp veren ve belli bir yaştan sonra yaşanan karın bölgesi deformasyonlarında karın germe ameliyatı sonrası son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. İzsiz karın germe ameliyatı ile karın bölgesinde herhangi bir iz kalmamakta, hastanın operasyon geçirdiği hiçbir şekilde belli olmamaktadır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Doğum sonrası karın germe hareketleri bir yere kadar etki ederken maalesef doğum öncesi görüntünün yakalanması her zaman mümkün değildir.

Yüze uyumlu burun estetiği yanında özellikle solunumla ilgili sıkıntılarda burun estetiği ameliyatlarına başvurulmaktadır. Açık burun ameliyatı mı kapalı burun ameliyatı mı tercih edilmeli bu tamamen kişinin tercihine kalmıştır. Fakat iz bırakmayan ağrısız bir operasyon olarak rinoplasti öncesi sonrası fotoğrafları incelendiğinde hiçbir izin kalmadığı, hatta burun estetiği ameliyatının geçirildiğinin bile belli olmadığı görülmekte, açık burun ameliyatına nazaran daha çok tercih edilmektedir. Burun kemiği ve kıkırdağı şekillendirilerek yepyeni ve doğal bir yüz görünümü kazandırılır.

Açık ve kapalı burun ameliyatı arasındaki fark kapalı burun estetiğinde kesi yapılmadığından hiçbir ameliyat izinin olmaması ve iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasıdır.

 • Karındaki fazla yağ dokusu alınır.
 • Sarkan deri fazlası alınarak karın toparlanır.
 • Karın bölgesi sıkılaştırılarak düz bir karın görüntüsü elde edilir.
 • İz bırakmayan bir ameliyattır.
 • Genel anestezi altında uygulanır.
 • Hasta operasyon sonrası iki haftada normal yaşantısına dönmektedir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Abdominoplasti sayesinde ideal karın görüntünüze kavuşabilirsiniz.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Özellikle bayanların alt karın kaslarında yaşadığı sarma, deformasyon ve çatlaklarda mini karın germe ameliyatı başta olmak üzere deformasyonun ciddiyetine göre uygulanan cerrahi işlemlerle hasta ideal karın görüntüsüne kavuşur.

 • Doğum sonrası fazla kilolar
 • Hamilelikte oluşan çatlaklar
 • Kilo fazlalığı nedeni ile biriken yağ dokuları
 • Sarkan karın derisi
 • Yaşa bağlı karın deformasyonları

Ani kilo alıp vermeye bağlı sarkma ve bozulmalar yaşayan her kadın Abdominoplasti ile ideal karın görüntüsüne kavuşarak yaşam kalitesini yükseltmektedir. Karın estetiği yaptıranların yorumları tamamen bu doğrultuda olup, hastanın kendine olan güveni artmakta, istediği bikiniyi giyerek denizin ve kumsalın tadını çıkarmaktadır.

Sadece kadınların değil erkeklerin de yaptırdığı karın estetiği ameliyatlarında, karın kası ameliyatı ile beyler istediği baklava görüntüsüne kavuşmakta, sporla bir türlü elde edilemeyen baklava görüntüsüne birkaç saatlik operasyonla kavuşulmaktadır. Bir türlü ortaya çıkarılamayan baklava görünümlü kaslara kavuşmak erkeklere yapay kas yapan cerrahlar tarafından birkaç saatlik cerrahi bir işlemle gerçekleşmektedir. Erkekler için uygulanan yapay karın kası ameliyatı için karın kası ameliyatı izle diyerek ameliyat videolarını izleyebilir, ameliyat sonrası ortaya çıkan 6 adet kasın nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Karın kası germe ya da diğer adı ile rektus plikasyonu, kadın ve erklere uygulanan 2-4 saatlik bir operasyondur.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Bir iki beden incelmek isteyen, sarkan karın yağlarından kurtulmak isteyen, hamilelikte oluşan çatlak ve deformasyonların giderilmesini isteyen ve gevşeyen karın kaslarının sıkılaşmasını isteyen herkes karın germe ameliyatı yaptırabilir.

 • İdeal karın görüntüsüne kavuşturan bir operasyondur.
 • Bir iki beden incelme sağlayabilir.
 • Sarkan ve deforme olan karın kasları düzeltilir.
 • Çatlak ve kas hasarları giderilir.
 • Genel anestezi altında 2-4 saatte yapılır.
 • Hasta 15-18 günde normal aktivitelerine geri döner.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Fiziksel muayeneler sonucunda uygun olduğuna karar verilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Yapılan fiziksel muayene sonucu hastanın abdominoplasti için uygun olup olmadığı belirlenir. Yeni doğum yapmış ve yakın gelecekte tekrar bir gebelik düşünenlere ikinci doğum sonrası karın germe ameliyatı önerilir. Hastanede kalma durumu hastaya göre değişse de genelde bir günde hastalar taburcu edilmektedir. Ameliyat öncesi:

 • 4 hafta öncesinden sigara kullanımı bırakılmalıdır.
 • Antidepresan veya kilo verdirici ilaçların kullanımı operasyondan 3 hafta önce kesilmelidir.
 • Ameliyat ya da iltihabik bir durum varsa doktor bilgilendirilmeli, gerekirse operasyon ertelenmelidir.
 • Şeker hastalarının şeker düzeyi düzenlenmeli sonra ameliyat yapılmalıdır.

Karın germe ameliyatları göbek yerinin değişip değişmediğine göre tam karın germe ameliyatı (abdominoplasti), Kısmi karın germe ameliyatı (mini- abdominoplasti) ve Ters karın germe ameliyatı (reverse abdominoplasti) olmak üzer farklı şekillerde yapılır. Amaç kilo verdirmek değil, karın bölgesini ideal ve gergin görüntüsüne kavuşturmaktır.

Kilo fazlası olarak obezite sınırında olanların ameliyat öncesi diyetle biraz kilo vermesi beklenebilir. Karın bölgesindeki yağ kitlesi, sarkan deri miktarı ve deformasyon ilk olarak tespit edilir ve yapılacak operasyona karar verilir. Kısmi abdominoplastide kesi çok daha az olup göbek yeri değiştirilmez. Fazla yağlar liposuction ile alınır. Karın derisi kaldırılarak fazla yağ dokusu ve deri kesilerek alınır ve deforme olan kaslar onarılır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Kilo fazlası olarak obezite sınırında olanların ameliyat öncesi diyetle biraz kilo vermesi beklenebilir.

 • Birkaç şekilde yapılan bir ameliyattır.
 • Deri altındaki fazla yağlar liposuction ile çekilir.
 • Kaldırılan deri altındaki fazla yağlar kesilerek alınır.
 • Fazla deri kesilir, deforme olan kaslar onarılır.
 • 2-4 saat süren bir işlem olup genel anestezi altında yapılır.
 • Hasta en geç 15-18 günde iş hayatına döner.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Diğer estetik ameliyatlara göre iyileşme süreci biraz daha uzundur.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Karın germe ameliyatının iyileşme süreci diğer estetik ameliyatlara göre biraz daha uzundur. Genelde hastalar ameliyattan çıktıktan sonra sanki içlerinde korse varmış gibi bir hisse kapılırlar. Karın kasları sıkılaştığı için hastanın karının içerisinde bir sıkılaşma olur. Hastalara ameliyattan sonra ağrı kesiciler verildiği için çok fazla ağrı şikayeti olmaz.

Özellikle hastaları ameliyattan sonra yürütüyoruz. Hastalar ilk ayağı kalkarken çok fazla dik durmak yerine hafif bir şekilde öne doğru karını gevşeticek şekilde durup yürümek çok daha iyi bir sonuç verecektir. Karın germe ameliyatıyla ilgili iyileşme döneminde hastalar taburcu olduktan sonra ilk 2-3 gün evlerinde dinlenirler.

Karın germe ameliyatından 1 hafta sonra konulmuş olan drenler alınır, pansumanlar yenilenir ve hasta kendini iyi hissedip yavaş yavaş dışarıya çıkabilecek hale gelmeye başlar. Hastanın sosyal hayatına geri dönmesi yaklaşık olarak 10-15 gün kadar sürer. Karın germe ameliyatından sonra çok ağır egzersiz, yorucu uzun mesafe koşular, ağırlık kaldırma gibi işlemlerin genellikle 2-3 ay kadar yapılmaması gerekir. Karın germe ameliyatı hastaların karın bölgesinde ciddi anlamda estetik bir düzelme sağlar. Bu tür hastalarda karın genellikle çok bombe, yağlı ve cildi gevşektir. Sıkı, daha düz ve daha ince bir bele sahip olmak karın germe ameliyatı ile mümkündür.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Karın germe ameliyatından sonraki iyileşme süreci oldukça uzundur. Kişi yaklaşık olarak 15 gün kadar sonra sosyal yaşantısına geri dönebilir.

 • Ameliyattan sonra karın bölgenizde bir ödem oluşabilir.
 • Şişlikler karın germe ameliyatından birkaç hafta sonra inecektir.
 • Karın germe ameliyatından sonra hastalar birkaç gün boyunca yürümekte zorluk çekeceklerdir.
 • Karın germe ameliyatından sonra kişiye bir korse giydirilir.
 • Karın germe ameliyatından sonra banyo yapmak için kesinlikle doktorunuzdan bilgi almanız gereklidir.
 • Yeni doğum yapmış kişiler doğumdan 1 yıl sonra karın germe ameliyatı olabilirler.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatında Turab İsmayilov'un Farkı Nedir?

Daha sıkı ve daha düz bir vücut için Abdominoplasti ameliyatı.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatında Turab İsmayilov'un Farkı Nedir?

Abdominoplasti ameliyatı son dönemlerde karın germe dışında bel estetiği olarak alınmaktadır. Bunun sebebi ise; karın germe esnasında bel bölgesinin inceltilmesi hastalarımızın daha küçük ölçülerde giyinmesine yansımaktadır. Bu sebepten dolayı karın germe estetiği olarak değil de bel estetiği dememiz daha uygundur.

Hastanın yaşının ve eşlik eden hastalıklarının çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gereklidir ve hastaya uygun cerrahi endikasyonla planlama yapılması gereklidir.

Çok yaşlı bir kadına karın duvarının gevşek olmasına rağmen karın duvarını sıkılaştırmaya yönelik işlem yapılmasını doğru bir uygulama değildir. Hastanın karın germe estetiğindeki hedefi cilt fazlalıklarından kurtulmaktır. Bu bölgede sıkı bir kas dokusu sağlamak değildir. Bu yüzden tüm hastalarımıza karın germe estetiğinde aynı işlemi uygulamıyoruz ve herkes içinde ayrı bir tedavi protokolü belirlemeye çalışıyoruz.

Burun Estetiği Ameliyatında (Rinoplasti) Turab İsmayilov'un Farkı Nedir

Karın germe estetiğinin doğru ellerde yapılması oldukça önemlidir. Karın germe ameliyatı yanlış ellerde gerçekleştirilirse ameliyat sonucundan çok memnun kalmayabilirsiniz.

 • Karın germe estetiğinden sonra karın bölgenizde bir ödem oluşabilir.
 • Ameliyat sonrası şişlikler birkaç hafta içinde inecektir.
 • Karın germe estetiği ameliyatında fazla yağlar Liposuction işlemi ile alınır.
 • Karın germe estetiği ameliyatı yaklaşık olarak 2 ile 4 saat arasında sürmektedir.
 • Karın germe estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir.
 • Karın germe ameliyatından sonra kişiye 1 ay boyunca giymesi için bir korse verilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatının Fiyatları Ne Kadar?

Abdominoplasti fiyatları birçok etkene göre değişiklik gösterir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatının Fiyatları Ne Kadar?

Karın bölgesindeki yağ kitlesine, sarkan deri miktarına, ameliyatın büyüklüğüne, süresine ve kliniğe göre değişen karın germe ameliyat fiyatları, detaylı bir kontrolden sonra ve kişiye özel hesaplanmaktadır. Karın germe ameliyatı fiyatları 2018 yılında da karın bölgesindeki deformasyona ve yapılacak olan operasyona göre değişiklik gösterecektir. Kadın erkek herkesin yaptırdığı operasyonlar olup, erkeklerde de six pack ameliyatı fiyatı için bir uzman kontrolü gereklidir.

Oldukça yüz güldürücü bir operasyon olan endoskopik karın germe ameliyatı, her geçen gün popülerleşen ve oldukça ekonomik fiyatlarla yapılan operasyonlar olup, yaşlanmaya bağlı, doğum sonrası ya da ani kilo alıp verme sonucu oluşan karın bölgesi deformasyonlarını yok eder. Erkek karın kasları oluşturma ve baklava görüntüsü için yapılan karın kası ameliyatı, yine kişiye göre değişen fiyatlarla uygulanan estetik bir ameliyattır.

Kadınlarda rektus plikasyonu, erkeklerde six pack ameliyatı fiyatı için kliniğimize başvurabilir, kişiye özel karın estetiği ve karın kası ameliyatı fiyatlarını alabilirsiniz. Mini ve total karın germe ameliyatlarında kullanılan teknikler farklı olup karın germe operasyonu fiyatları farklıdır. Ameliyatın süresi, işçiliği ve kullanılan operasyon tekniği operasyonun fiyatını belirlemede etkilidir. Size özel karın germe uygulaması fiyatını almak ve uygulanacak işlemle ideal karın görüntüsüne kavuşmak için her zaman kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatının Fiyatları Ne Kadar?

Kadınlarda rektus plikasyonu, erkeklerde six pack ameliyatı fiyatı için kliniğimize başvurabilir, kişiye özel karın estetiği ve karın kası ameliyatı fiyatlarını alabilirsiniz.

 • Karın germe ameliyatı fiyatları kişiden kişiye değişmektedir.
 • Karın bölgesindeki yağlanma, sarkma ve kas deformasyonuna göre değişir.
 • Uygun ödeme koşulları ile hastanın bütçesini sarsmayacak düzeydedir.
 • Erkek ve kadında ideal karın görüntüsünü oluşturan bir operasyon olarak estetik cerrahiye girer.
 • Ameliyat genel anestezi altında 2-4 saatte tamamlanır.
 • Hasta en geç 15-18 günde normal yaşamına döner.

Doktorunuzun Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Operasyonu Röportajı

Doktorunuz Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı 'ni Anlatıyor!

BU VİDEODAN NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

AMELİYAT ÇEŞİTLERİ & FARKLARI

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı ameliyatının çeşitleri ve farkları

DOKTORUNUZUN TAVSİYELERİ

Doktorunuzun Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı hakkında tavsiyeleri

VE DAHA BİRÇOK BİLGİ

Ameliyat hakkında diğer bilgilere de videodan öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerin yanı sıra diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtları

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karın Germe Abdominoplasti Nedir?

Karın germe ameliyatında tüm karın ve bel bölgesinde bulunan fazla yağlar alınır, göbek altında bulunan cilt fazlalığı çıkartılır ve gevşemiş olan karın kaslarınız onarılır. Hastanın karnının durumuna göre tam karın germe, mini karın germe veya endoskopik karın germe işlemleri yapılabilir.

Karına Germe Abdominoplasti İşleminden Sonra Gebe Kalınabilir mi?

Karın germe işlemi sonrasında gebe kalınabilir, ancak gebelik karın duvarının tekrardan gevşemesine ve cildin bollaşmasına yol açacaktır. Bu sebepten dolayı kısa bir süre içerisinde gebelik planlayan kişilere bu ameliyat genelilkle önerilmez. Ancak ameliyat gebe kalmanıza karşı herhangi bir engel oluşturmaz.

Karın Germe Abdominoplasti Ameliyatının Sonuçları Kalıcı mıdır?

Karın germe işlemi karın bölgesindeki sorunlara tamamen bir çözüm getirir ve bu ameliyatın sonuçlarının neredeyse kalıcı olduğu söylenebilir. Ameliyat sonrasında aşırı kilo alıp verme veya gebe kalma durumunda sonuçlar bir miktar değişebilir. Fakat bu ameliyattan sonra hiçbir zaman eski haline dönmez.

Karın Germe Abdominoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatının süresini ameliyat esnasında gerçekleştirilecek olan işlemler belirler. Eğer geniş bir alana liposuction işlemi uygulanmayacaksa tam karın germe ameliyatı 2 ile 3 saat arasında, mini karın germede ve endoskopik karın germe işlemlerinde ise ameliyat 1 ile 2 saat arasında sürer.

Karın Germe Ameliyatlarında Anestezi Gerekir mi?

Karın germe işlemleri ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilmelidir.

Karın Germe Ameliyatları Ağrılı mıdır?

Karın germe ameliyatlarında sıklıkla söylenildiği gibi ağrılı işlemler değillerdir. Ameliyat esnasında tüm kesilere ve ayrıca karın duvarına yaklaşık 10 saat etki eden lokal anesteziler uygulanıyor. Bu sayede kişiler ameliyat sonrası erken dönemde ağrı duymazlar. Ertesi gün bir miktar ağrı ortaya çıksa da, hastaların esas şikâyeti ağrıdan çok karın germenin yol açtığı gerginlikten ve dik duramamaktan kaynaklanmaktadır. Mini karın germe ve endoskopik karın germe ameliyatları ise çok daha az ağrılıdır.

SSS HAKKINDA

Sorunuzun Yanıtını Bulamadınız mı?

Sıkça sorulan sorular sayfalarında sorunuzun yanıtına ulaşamadınız mı? Yardıma ihtiyacınız mı var? Endişelenmeyin merak ettiğiniz tüm soruların yanıtına çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Turabismayilov.com.tr sitesinde yayımlanan sıkça sorulan sorular bölümlerinde yanıtınızı bulamadıysanız aşağıdaki butona tıklayarak, yeni bir soru sorabilirsiniz. Yeni bir soru sormadan önce sorunuzun sıkça sorulan sorular sayfalarımızda yanıtlanmadığına emin olmalısınız.

Sorunuz bize ulaştıktan sonra tıbbi bir konu ise doktorlarımız tarafından, teknik bir konu ise mühendislerimiz tarafından yanıtlanacaktır. Sorunuz yanıtlandıktan sonra kişisel bilgileriniz gizlenerek sıkça sorulan sorular sayfasında yayımlanabilir.

7 GÜN, 24 SAAT SİZE YARDIMCI OLMAK İÇİN BURADAYIZ

Hasta danışmanlarımız 7 gün 24 saat sizin için buradalar, hemen bizi arayın!

Ücretsiz randevu alabileceğinizi biliyor muydunuz?

DOKTORUNUZDAN RANDEVU ALIN!

Op. Dr. Turab İsmayilov

RANDEVU TALEP FORMU

En hızlı şekilde destek almak için

HIZLI RANDEVU HATTI

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahiye mi ihtiyacınız var? Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahiye hakkında aklınıza gelebilecek her tedavi hakkında bilgi almak için ücretsiz randevu alabileceğinizi veya aşağıdaki numaradan bize ulaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Yukarıdaki randevu formunu doldurarak veya 0 (532) 232 20 44 numaralı telefonu arayarak ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Randevularınız için

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

 • Pazartesi09:00 - 17:00
 • Salı09:00 - 17:00
 • Çarşamba09:00 - 17:00
 • Perşembe09:00 - 17:00
 • Cuma09:00 - 17:00
 • Cumartesi09:00 - 17:00
 • PazarKapalı

Randevu talebinizi oluşturduktan sonra

RANDEVU TALEBİNDEN SONRA

 • Mail adresinize gelen randevu formunu kontrol ediniz.
 • Form bilgilerinizin hatasız olduğuna emin olunuz.
 • 8 saat içerisinde hasta danışmanımız tarafından aranacaksınız.
 • İletişim bilgilerinizden ulaşılabilir olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Randevunuz danışmanınızla belirteceğiniz tarihe göre belirlenecektir.
 • Randevu gün ve saatten 15 dakika evvel gitmeye özen gösteriniz.